جلسه‌ی اول لیزر موهای زائد و مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر

جلسه اول لیزر موی زائد

چکیده‌ مطلب

مانند هر کار دیگری، سخت‌ترین مرحله‌ی لیزر هم شروع آن است. در مورد لیزر موهای زائد، وجود گزینه‌های تصمیم‌گیری متعدد، دستگاه‌های لیزر با اسم‌ها و مدل‌های مختلف، ابهامات مطرح درباره‌ی اثربخشی، عوارض، درد و طیف گسترده‌ی قیمت‌ها؛ رسیدن به تصمبم قطعی را سخت می‌کند.

در این مقاله تلاش شده تا با بهره‌گیری از منابع معتبر به سوالات رایج مراجعین مراکز لیزر درباره‌ی و بایدها، نبایدها و آمادگی‌های لازم  برای جلسه‌ی اول لیزر موهای زائد پاسخ داده شود. اگر پس از مطالعه‌ی این مطلب همچنان سوال شما پاسخ داده نشده بود حتما با رویا اسکین تماس بگیرید یا درخواست مشاوره رایگان ثبت کنید. همکاران ما خوشحال خواهند شد پاسخگوی شما باشند.

لیزر موی زائد برای چه کسانی ممنوعیت دارد؟

قبل از پرداختن به مراقبت‌های قبل از لیزر، بهتر است بگوییم در چه صورت بهتر است لیزر انجام نشود. در موارد زیر به منظور حفظ سلامت شما یا دیگر مراجعان مرکز لیزر توصیه به عدم انجام لیزر موهای زائد می‌شود.

مراقبت‌های ضروری قبل از لیزر موی زائد کدامند؟

 جلسه‌ی اول لیزر شما هنگام ورود به مرکز شروع نمی‌شود بلکه از قبل از آن شروع می‌شود. چرا که برای گرفتن جواب خوب از لیزر لازم است مراقبت‌های قبل از لیزر را به دقت رعایت کنید. مواردی نظیر گذشت زمان لازم از آخرین اپیلاسیون، گذشت زمان از آخرین آفتاب گرفتن و سولاریوم، ممنوعیت مصرف برخی داروها، و شیو کامل موهای زائد که در ادامه شرح داده می‌شود.

لیزر الیت پلاس سایناشور که در کلینیک لیزر رویا اسکین مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ علاوه بر طول موج الکساندرایت دارای طول موج Nd:yag (اندی‌یگ) نیز هست که می‌تواند برای لیزر پوست‌های تیره و برنزه‌شده مورد استفاده قرار گیرد.

شیو کامل مو با ژیلت قبل از لیزر

هرچند اثرگذاری لیزر مستلزم وجود مو است، اما بلند بودن آن نیز باعث کاهش نتیجه‌دهی لیزر می‌شود. به عبارت دیگر مو باید باشد ولی کم باشد. بنابراین برای گرفتن بهترین جواب از لیزر باید موهای زائد کاملا شیو شوند. برای دیدن تفاوت اثر لیزر در حالتی که موهای زائد شیو نشده با حالتی که موها شیو شده ویدئوی زیر را ببینید.
برای کسب بهترین نتیجه بین 12 تا 24 ساعت قبل از لیزر موهای زائد را با تیغ اصلاح نمایید. پیشنهاد می‌کنیم تمام نواحی مدنظر برای لیزر موی زائد را شب قبل از لیزر یا صبح روز لیزر با ژیلت کاملا شیو نمایید. داستان را خیلی پیچیده نکنید. نیازی نیست که موها قابل دیدن باشند تا لیزر روی آنها اثر کند. هیچ مویی روی سطح پوست باقی نگذارید. دقیقا همانطور اصلاح کنید که هنگام رفتن به مهمانی شیو می‌کنید.

رعایت فاصله‌ی بین اولین جلسه‌ی لیزر و آخرین سولاریوم

یک نکته‌ی خیلی مهم در مراقبت‌های قبل از لیزر، خودداری از برنزه کردن پوست به هر روشی اعم از آفتاب گرفتن، سولاریوم و  اسپری‌های برنزه‌کننده است.

به این علت که حرارت تولید شده توسط لیزر از طریق ملانین یا رنگدانه‌های مو جذب و به ریشه‌ی مو منتقل می‌شود. هر چه تضاد رنگ پوست و مو بیشتر باشد بخش بیشتری از انرژی لیزر به مو منتقل می‌شود و کمتر جذب پوست می‌شود. لذا شما نتیجه‌ی بهتری از جلسه‌ی لیزر می‌گیرید. علاوه بر این، برنزه کردن احتمال سوختگی با لیزر را افزایش می‌دهد. چرا که حرارت بیشتری از لیزر توسط رنگدانه‌های پوست جذب و باعث سوختگی می‌شود.

توجه داشته باشید حتی اگر دستگاه لیزر قابلیت لیزر پوست برنزه‌ را داشته باشد به صرفه‌تر است که شما همچنان در طول دروه‌ی لیزر از برنزه کردن خودداری کنید.چرا که اولا شما باید هزینه‌ی بالاتری برای هر جلسه پرداخت کنید چون که جلسه‌ی لیزر با طول موج اندیگ حدودا 30 درصد زمان بیشتری نسبت به طول موج الکس طول می‌کشد. در ثانی تعداد جلسات شما افزایش می‌یابد. یعنی مثلا تعداد جلسات لیزر شما از 6 تا 8 جلسه به 8 تا 10 جلسه افزایش می‌یابد. در مجموع هزینه‌ی لیزر شما بیش از 50 درصد افزایش می‌یابد.

اگر به تازگی برنزه کرده‌اید توصیه‌ی رویا اسکین این است که نوبت لیزرتان را برای حداقل چهار هفته‌ی بعد بگیرید تا رنگ پوست شما به حالت طبیعی آن نزدیک‌تر شود و نیز التهاب ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب برطرف شود.

در جلسه‌ی اول لیزر موهای زائد چه می‌گذرد؟

اگر برای اولین بار به مرکز لیزر می‌روید احتمالا مقداری استرس و هیجان دارید که زودتر بفهمید که جلسه‌ی لیزر چطور پیش می‌رود. درد دارد یا نه؟ جواب می‌دهد یا نه؟

معاینه توسط پزشک متخصص پوست

در جلسه‌ی اول لیزر در یک مرکز لیزر خوب پس از پذیرش شما توسط پزشک متخصص پوست و مو مورد معاینه قرار می‌گیرید. در این معاینه سوابق شما نظیر بیماری‌های احتمالی، داروهای مصرفی، حساسیت و آلرژی به نور، مواد غذایی و دارویی بررسی می‌شود. رنگ پوست و موی شما معاینه می‌شود. سوابق لیزرهای قبلی احتمالی مورد بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت برنامه‌ی لیزر شما و درجه‌ی انرژی لیزر مشخص می‌شود.

ارائه‌ی توضیحات درباره‌ی فرآیند لیزر و پک لیزر

در جلسه‌ی اول لیزر، پک لیزر رویا اسکین شامل ژل‌ها، پمادها و لوازم شخصی در اختیار مراجعه‌کننده قرار می‌گیرد. این پک برای سهولت کار مراجعین تهیه شده است و در اختیار آنها قرار می‌گیرد. قبل از شروع لیزر ضمن ارائه‌ی توضیحات کاملی درباره‌ی روال جلسات، روند جواب‌دهی لیزر، کاربرد لوازم داخل پک برای شما داده می‌شود.

بعد از این مقدمات نوبت به اصل داستان می‌رسد. یعنی خود لیزر. اما به راستی در اتاق لیزر چه می‌گذرد؟

اتفاقات داخل اتاق لیزر

پیش از ورود به اتاق لیزر لازم است هر گونه مواد اضافی روی پوست از قبیل بی‌حس‌کننده، مواد آرایشی، لوسیون، دئودورانت و روغن باید به طور کامل توسط مواد شوینده پاک شده و ناحیه کاملا خشک شود.کاملا شسته شود.

پس از ورود به اتاق لیزر رویا اسکین، خنکی اتاق اولین چیزی که جلب توجه می‌کند است. اگر هوا گرم باشد که خوب خیلی خوش به حالتان می‌شود ولی اگر زمستان باشد احساس سرما می‌کنید. اما دمای اتاق در تمام فصول سال ثابت است. با توجه به استانداردهای سازنده‌ی لیزر الیت پلاس یعنی شرکت سایناشور آمریکا، برای عملکرد استاندارد دستگاه و بازدهی بالای آن لازم است دمای محیط بین 18 تا 22 درجه سانتیگراد باشد.

با توجه به اولویت بالای ایمنی هنگام انجام لیزر، چشمان افراد داخل اتاق باید توسط عینک ویژه محافظت شود. در نتیجه هم مراجعه‌کننده و هم اپراتور لیزر در تمام مدت عینک بر چشم دارند. بعد از دیگر شما فقط صدای بوقی منقطع را همزمان با خوردن شات روی پوست می‌شنوید و چیزی نمی‌بینید. البته یک باد سردی همزمان با صدا روی پوست شما حرکت می‌کند که مربوط به دستگاه کولینگ است.

پک مراقبتهای بعد از لیزر رویا اسکین
پک لیزر اختصاصی ویژه مراجعین رویا اسکین
اتاق لیزر رویا اسکین مجهز به لیزر آمریکایی الیت پلاس
اتاق لیزر رویا اسکین مجهز به لیزر الیت پلاس سایناشور ساخت آمریکا

در طول یک جلسه‌ی لیزر، طبق نظر متخصص پوست کلینیک پوست و موی رویا اسکین اشعه‌ی لیزر با انرژی مشخص و استانداردی به پوست شما تابانده می‌شود. موقع لیزر، اشعه‌ی لیزر از طریق موهای شما جذب می‌شود و به ریشه‌ی مو انتقال می‌یابد. حرارت بالای ناشی از انرژی لیزر سبب می‌شود که ریشه‌ی مو تخریب و رشد مجدد مو متوقف شود.

این تمام چیزی است که داخل اتاق لیزر می‌گذرد و نتایج آن را شما بعد از خروج از اتاق می‌بینید.

مدت زمان یک جلسه لیزر

اما لیزر شما چقدر طول می‌کشد؟ مدت زمان لیزر بسته به تعداد نواحی تحت لیزردرمانی و همچنین جثه‌ی مراجعه‌کننده ممکن است بین 10 دقیقه تا بیش از یک ساعت طول بکشد. مثلا برای مدت زمان لیزر بیکینی حدود 10 دقیقه است. اما مدت زمان لیزر فول بادی احتمالا بین 50 تا 70 دقیقه است.

در جلسه‌ی اول لیزر در کلینیک پوست رویا اسکین با توجه لزوم تکمیل تعدادی فرم و همچنین ویزیت دکتر باید زمانی بین 20 تا 30 دقیقه علاوه بر مدت فوق در نظر بگیرید. اما از جلسه‌ی دوم به بعد در صورت سر وقت آمدن معطلی خاصی ندارید و طبق زمان‌بندی لیزر شما به اتمام می‌رسد.

میزان درد لیزر در جلسه‌ی اول

در خصوص دردناک و بدون‌درد بودن لیزر هر دو اغراق می‌شود. درد و سوزش بخشی از فرآیند لیزر است به دلیل حرارت و انرژی منتقله به پوست و تخریب فولیکول ایجاد می‌شود.

سازندگان برندهای مختلف لیزر سعی می‌کنند با پیشرفت تکنولوژی تا اندازه‌ای احساس درد لیزر را در شما کاهش دهند. طبیعتا دستگاه‌های درجه یک که فناوری پیشرفته‌تری دارند در این زمینه موفق‌تر هستند و البته گران‌تر هستند.
اما تمام ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود. احساس درد نسبی است و به آستانه‌ی تحمل درد شما نیز بستگی دارد. به علاوه درد لیزر در نواحی مختلف بدن متفاوت است.
لیزر الیت پلاس مورد استفاده در مرکز لیزر رویا اسکین مجهز به خنک‌کننده یا کولینگ بسیار قوی ساخت شرکت زیمر آلمان است. باد خنکی که هنگام لیزر روی پوست شما می‌وزد احساس درد را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.
می‌توانیم به شما اطمینان دهیم که حتی اگر در جلسات آتی احساس درد داشته باشید، که آن هم قابل تحمل است، دست کم در جلسه‌ی اول خبری از درد نیست. چون در جلسه‌ی اول درجه‌ی انرژی لیزر پایین است و درد ناچیزی حس می‌کنید.

بعد از جلسه‌ی اول لیزر چه اتفاقی می‌افتد؟

بین جلسه‌ی اول تا جلسه‌ی دوم لیزر شما حدودا یک ماه فاصله وجود دارد. در طول این مدت چرخه‌ی رشد مو در بدن موجب ریختن موهای زائد از بین رفته توسط لیزر و رویش موهای جدید می‌شود و شرایط برای جلسه‌ی بعد لیزر فراهم می‌شود.

24 تا 48 ساعت بعد (خشکی پوست و قرمزی بعد از لیزر)

در طول این مدت مقداری تحریک و قرمزی پوست دیده می‌شود. بنابراین باید از عوامل تشدیدکننده‌ی تحریک پوست اجتناب کرد. دوش آب داغ، سونا و ورزش تا 24 ساعت ممنوع است. ضمنا دئودورانت، لوسیون بدن، شوینده‌های قوی و مواد آرایشی نیز در همین مدت نباید مورد استفاده قرار گیرند.

یک هفته بعد (ریزش مو بعد از لیزر)

یک هفته بعد از لیزر، متوجه ریزش موها خواهید شد. این ریزش مو ممکن است با رشد مجدد موها اشتباه گرفته شود ولی این طور نیست. این‌ها موهای مرده هستند که در حال خارج شدن از فولیکول‌ها هستند.  

3 تا 4 هفته بعد (درآمدن مو بعد از لیزر)

بعد از تجربه‌ی یک دوره پوست صاف و نرم و بدون مو دوباره شاهد رشد موهای زائد نازکی خواهید بود. این موها موهای قبلی نیستند موهای جدید هستند که وارد فاز رشد می‌شوند. همانطور که قبلا عنوان شد برای اثرگذاری لیرز لازم است که موها به ریشه اتصال داشته باشند. بنابراین کندن موها به روش‌هایی مثل اپیلاسیون و موم انداختن اشتباه است.

4 تا 6 هفته بعد (جلسه‌ی دوم لیزر)

در این بازه‌ی زمانی نوبت جلسه‌ی دوم لیزر شماست. رعایت نظم جلسات توسط بیماران برای کسب نتیجه‌ی مطلوب بسیار اهمیت دارد. لذا از پیش . پس کردن جلسات لیزر خودداری کنید و طبق برنامه‌ی زمانی در مرکز لیزر حاضر شوید. در رویا اسکین در جلسات 1 تا 5 فاصله‌ی بین دو جلسه یک ماه در نظر گرفته می‌شود. در جلسات 6 به بعد این فاصله زمانی متناسب با میزان جواب گرفتن شما مقداری افزایش می‌یابد.

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد کدامند؟

دلیل مراقبت‌های قبل از لیزر بیشتر مربوط به افزایش میزان و سرعت نتیجه‌گیری شماست اما مراقبت‌های بعد از لیزر بیشتر با هدف کاهش عوارض لیزر و برطرف شدن احساس ناخوشایند بعد از لیزر است.

رفع احساس خشکی پوست و سوزش بعد از لیزر

بعد از لیزر احتمالا در برخی نواحی لیزرشده احساس سوزش و خشکی پوست خواهید داشت. این احساس موقت است و ظرف چند ساعت برطرف می‌شود.

برای کاهش خشکی پوست پیشنهاد می‌شود از مرطوب‌کننده‌هایی مثل ژل آلوئه‌ورا استفاده کنید که در رویا اسکین در جلسه‌ی اول داخل پک لیزر در اختیار شما قرار می‌گیرد.

همچنین کمپرس سرد برای کاهش سوزش و تسریع در برطرف شدن این احساس موثر است. برای کمپرس سرد کافیست یک تکه پارچه‌ی تمیز نرم را با آب سرد نمدار کنید و روی ناحیه‌ی لیزرشده قرار دهید. راه دیگر استفاده از یک کیسه‌ی یخ پیچیده شده داخل یک حوله‌ی نرم است.

ضرورت استفاده از کرم ضدآفتاب بعد از لیزر

با توجه به حساس شدن پوست شما پس از لیزر، پزشکان متخصص توصیه می‌کنند از قرار دادن پوست در معرض تابش مستقیم آفتاب خودداری کنید. بنابراین ضرورت دارد هنگام حضور در خارج منزل و محیط‌های روباز حتما پوست خود را با ضدآفتاب با عیار حفاظتی بالای 30 (SPF>30) بپوشانید.

نبایدهای بعد از لیزر موهای زائد

عوارض جدی بعد از لیزر و لزوم ویزیت متخصص پوست

همان‌طور که اشاره شد عوارض جانبی لیزر گذرا هستند و ظرف چند ساعت تا حداکثر یکی دو روز از بین می‌روند. با این وجود در مواردی ممکن است عوارضی دیده شوند که ضرورت دارد حتما توسط دکتر متخصص پوست معاینه و درمان شود. از جمله عوارض جدی لیزر می‌توان به پیگمانته شدن (پررنگ، کم‌رنگ شدن بخش‌هایی از پوست)، اسکار پوستی، سوختگی، درد شدید، تاول و عفونت اشاره کرد. در موارد زیر حتما با مرکز لیزر تماس بگیرید تا درمان لازم صورت بگیرد:

در مرکز لیزر تحت نظر متخصص پوست و مو با توجه به انتخاب درست نوع لیزر متناسب با پوست و موی شما و تنظیم درست شدت انرژی و ارزیابی دقیق سوابق پزشکی و دارویی شما احتمال بروز عوارض خطرناک لیزر به حداقل می‌رسد. علاوه بر آن در صورت وقوع چنین عوارضی نیاز به مراجعه به جای دیگر برای درمان نیست و در همان مرکز اقدامات درمانی برای شما صورت می‌گیرد.

اگر قصد لیزر دارید و هنوز دنبال یک مرکز لیزر معتبر هستید، شک نکنید رویا اسکین بهترین گزینه است. با یکی از بهترین دستگاه‌های لیزر دنیا، تحت نظر متخصص پوست، توسط اپراتورهای مجرب و آموزش‌دیده در محیطی لوکس و آرام با رعایت تمام اصول بهداشتی لیزر کنید و بهترین نتیجه را کسب کنید.

پرسش‌های پرتکرار درباره‌ی جلسه‌ی اول لیزر موی زائد

طوری شیو کنید که انگار که قرار است به مهمانی بروید. شب قبل از لیزر اصلاح با ژیلت را انجام دهید. نگران دیده شدن یا نشدن موها نباشید. لیزر قرار نیست موها را بسوزاند بلکه قرار است فولیکول مو و ریشه‌ی مو را از بین ببرد.

احساس درد هم به دستگاه لیزر و هم به آستانه تحمل درد افراد بستگی دارد. با لیزر الیت پلاس در جلسه اول تقریبا دردی حس نخواهید کرد.

موهای زائد شما معمولا در هفته دوم یعنی بین روزهای هفتم تا چهاردهم بعد از لیزر می ریزند.

دوش گرفتن بعد از لیزر منعی ندارد ولی تا یکی دو روز از گرفتن دوش آب داغ، رفتن سونا و استفاده از شوینده های قوی و مواد آرایشی و خوشبوکننده محرک پوست استفاده خودداری کنید.

در هفته سوم و چهارم بعد از لیزر شاهد رشد موهای جدید خواهید بود. می توانید آنها را بدون نگرانی با ژیلت اصلاح کنید. ولی به هیچ عنوان موها را از ریشه درنیاورید. اپیلاسیون بعد از لیزر ممنوع است.

استفاده از مرطوب کننده هایی مثل ژل آلوورا و نیز کمپر سرد به نحوی توضیح داده شده در متن مقاله در تسکین این حس ناخوشایند موثر است.

سئوال دیگری دارید؟

فهرست منابع

دیدگاه مراجعان رویا اسکین

google-logo
امتیاز ما از نظر مراجعین:
4.9/5

4.9 از 5

Bijan SaedPanah در ارزیابی گوگل
Bijan SaedPanah در ارزیابی گوگل
ادامه مطلب
من چند یه خال گوشتی تو صورتم و یه خال کف پام داشتم که خانم دکتر تشخیص دادن مشکوکه بدخیم باشه و جراحی کردن و خالو برداشتن. برای درمان شوره سرم هم شامپوی ضدشوره سلنیوم سولفاید تجویز کردن خیلی خوب جواب داد. قبلا کتوکونازول استفاده میکردم که خوب نبود.
offofday off در ارزیابی گوگل
offofday off در ارزیابی گوگل
ادامه مطلب
من یک خال گوشتی روی سرم و لای موهام داشتم که خیلی اذیتم میکرد خانم دکتر خال رو برداشتن برام بدون اینکه جای خالیش روی سرم بمونه. ممنون ازشون بسیار کارشون حرفه ای بود.
offofday off در ارزیابی گوگل
offofday off در ارزیابی گوگل
ادامه مطلب
خانم دکتر رویا ساعد واقعا کارشون حرف نداره. برای من تزریق بوتاکس مصپورت، تزریق ‌‌ژل لب و تزریق ژل اصلاح فرم بینی و جوانسازی پوست صورت با لیزر CO2 انجام دادن که همشونعالی بودن
Zohre Hasanpour در ارزیابی گوگل
Zohre Hasanpour در ارزیابی گوگل
ادامه مطلب
من ژل چونه زدم واقعا راضی هستم ،دکتر فوق العاده هستن ،برخورد پرسنل عالی ،محیط تمیز و بهداشتی

با ما تماس نگیرید!! ما با شما تماس می‌گیریم.

پس از تکمیل و ارسال فرم، یکی از پرسنل خبره ما با شما تماس خواهد گرفت.

اگر ترجیح می‌دهید خودتان با ما تماس بگیرید، از راه‌های زیر استفاده کنید.

درخواست شما با موفقیت ثبت شد.

حداکثر ظرف 24 ساعت با شما تماس گرفته خواهد شد.

موجب خوشوقتی ماست که رویا اسکین را انتخاب کرده اید.