چگونگی تشخیص زگیل تناسلی خفیف و خطرناک زنان

درمان زگیل تناسلی زنان توسط متخصص زگیل تناسلی خانم در کلینیک زگیل تناسلی رویا اسکین

چکیده‌ مطلب

حتما درباره‌ی زگیل تناسلی زیاد شنیده‌اید. عوارض زگیل تناسلی و جنبه‌های ناخوشایند آن در رسانه‌ها و فضای مجازی بسیار مطرح می‌شوند و حتی گاهی در خصوص عوارض زگیل تناسلی اغراق می‌شود. در کنار این فضای داغ تبلیغاتی کاسبی‌هایی نیز شکل گرفته است که به دنبال کسب درآمد از ترس و نگرانی مبتلایان به ویروس HPV یا زگیل تناسلی با وعده‌های دروغین و غیرعلمی هستند.

قبل از درمان زگیل تناسلی، لازم است نسبت به جنبه‌های مختلف این بیماری شناخت کاملی داشته باشیم و علائم آن را بشناسیم. در صورت شک به ابتلا به زگیل تناسلی، بهتر است به یک متخصص زگیل تناسلی خوب مراجعه کنیم. دکتر زگیل تناسلی کسی است که می‌تواند بهترین درمان زگیل تناسلی را متناسب با نوع زگیل و شرایط و محدودیت‌های خاص هر بیمار تجویز کند.

در این مطلب تلاش می‌کنیم بدون ایجاد نگرانی غیرضروری اقدامات لازم برای تشخیص قطعی زگیل تناسلی را به زبانی ساده تشریح کنیم. با ما در ادامه‌ی این مطلب همراه باشید.

علائم زگیل تناسلی و تشخیص اولیه‌ی زگیل

اولین مرحله‌ی تشخیص زگیل تناسلی با شک به ابتلا به زگیل تناسلی آغاز می‌شود. یعنی شما علائمی را مشاهده می‌کنید و بر مبنای آن حدس می‌زنید احتمالا به زگیل تناسلی مبتلا شده‌اید.

طبیعتا این حدس به معنی تشخیص زگیل تناسلی نیست و تشخیص قطعی با دکتر زگیل تناسلی است. اما بر چه مبنایی می‌توان به ابتلا به زگیل تناسلی پی برد؟ دانستن نکات زیر کمک می‌کند راحت‌تر بفهمیم که آیا دچار زگیل تناسلی شده‌ایم یا خیر.

آگاهی از محل رویش زگیل تناسلی، شکل زگیل تناسلی، راه‌های انتقال زگیل تناسلی، زمان بروز زگیل تناسلی و آشنایی با بیماری‌های مشابه زگیل تناسلی می‌تواند به تشخیص زگیل تناسلی کمک کند.

محل زگیل تناسلی

زگیل‌های تناسلی برآمدگی‌هایی هستند که در سطح خارجی بیکینی، سطح داخلی واژن، خط باسن، دهانه رحم و اطراف مقعد در زنان و روی آلت تناسلی، بیضه و اطراف مقعد در مردان ظاهر می‌شوند.

اگرچه زگیل تناسلی اغلب در بافت‌های مرطوب ناحیه واژینال و مقعد ظاهر می‌شود ولی این احتمال وجود دارد که در صورت داشتن سکس دهانی یا اورال سکس با فرد مبتلا؛ در دهان، حلق و زبان نیز بوجود بیایند.

نقاط پیدایش زگیل روی آلت تناسلی زنان و آلت تناسلی مردان
زگیل تناسلی بیشتر اطراف آلت تناسلی زنان و مردان دیده می‌شود.

شکل زگیل تناسلی

زگیل تناسلی شکل‌های متنوعی دارد و می‌تواند تخت، گنبدی، گل کلمی یا منگوله‌ای شکل باشد. اولین زگیل‌ها که معمولا خیلی واضح نیستند قطر ۱ تا ۲ میلی‌متر دارند و به رنگ پوست هستند.
شکل ظاهری زگیل تناسلی گل‌کلمی قارچی نوک‌تیز
زگیل‌ها ممکن است در همین حد یکی دو میلیمتر باقی بمانند یا این که رشد کنند و به زائده‌های چند سانتی‌متری تبدیل شوند. رنگ زگیل تناسلی نیز متغیر است و ممکن است سفید، شیری‌رنگ، صورتی، قرمز یا قهوه‌ای باشند. تصاویر ذیل چند عکس واضح زگیل تناسلی در زنان را نشان می‌دهد.
عکس واضح زگیل تناسلی زنان روی واژن
عکس واضح زگیل تناسلی زنان روی واژن
عکس زگیل مقعدی زنان
عکس زگیل مقعدی زنان
عکس زگیل دهانی از نمای نزدیک
عکس زگیل دهانی از نمای نزدیک

راه‌های انتقال زگیل تناسلی

اصلی‌ترین راه انتقال زگیل تناسلی، تماس مستقیم پوست با پوست و بافت سنگفرشی مخاط، حین رابطه‌ی جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی است. شما حتی با یک بار ارتباط جنسی با یک نفر ممکن است به ویروس HPV مبتلا شوید.

ویروس از طریق خون یا مایعات بدنی منتقل نمی‌شود. همچنین ممکن است راه‌های دیگری برای انتقال ویروس وجود داشته باشد که هنوز کشف نشده‌اند. همچنین زگیل تناسلی از راه‌های زیر منتقل نمی‌شود: توالت فرنگی، بوس کردن، گرفتن دست یا بغل کردن، سونا و استخر، استفاده مشترک از ظروف غذا.

احتمال ابتلا به زگیل تناسلی با افزایش پارتنرهای جنسی افزایش می‌یابد
مهمترین راه انتقال زگیل تناسلی تماس پوست با پوست در رابطه‌ی جنسی واژینال، مقعدی و دهانی است.

زمان بروز زگیل تناسلی

علت زگیل تناسلی ویروسی است که عامل انواع دیگر زگیل نیز هست و پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی نام دارد. اما علائم زگیل تناسلی بلافاصله پس از ابتلا به ویروس HPV ظاهر نمی‌شوند.

علائم زگیل تناسلی پس از یک دوره‌ی نهفتگی ۳ هفته تا ۸ ماه پدیدار می‌شوند. فرد مبتلا طی این دوره،  بدون علامت است. علائم زگیل تناسلی به طور میانگین ۲ تا ۳ ماه پس از ابتلا رویت می‌شوند. ولی این احتمال هم وجود دارد که با وجود ابتلا به ویروس، هیچ وقت آن را به شکل زگیل نبینید.

شما باید از هرگونه رابطه‌ی جنسی با فرد مبتلا به زگیل تناسلی اکیدا خودداری کنید و رابطه با چنین فردی را باید به معنای ابتلای قطعی به زگیل تناسلی بدانید. اما اگر پس از رابطه‌ی جنسی با فردی، تازه به ابتلای او به زگیل تناسلی پی برده‌اید؛ مشاهده‌ی نشانه‌های زگیل تناسلی به معنای ابتلای قریب به یقین شما به ویروس HPV و زگیل تناسلی است و احتمال ابتلا به بیماری‌های مشابه منتفی است.

توجه داشته باشید که عکس این موضوع صادق نیست. یعنی اگر شما علامتی مشاهده نکردید نمی‌توان گفت که شما آلوده به ویروس اچ‌پی‌وی نیستید.

علت زگیل تناسلی، ویروس HPV است. اما HPV همیشه و در همه افراد باعث بروز زگیل تناسلی نمی‌شود. ممکن است فردی آلوده به ویروس HPV باشد ولی زگیل تناسلی نداشته باشد. اما حتی افراد فاقد علامت می‌توانند ناقل باشند. زگیل تناسلی هم مثل کرونا حتی توسط مبتلایان بدون علامت نیز منتقل می‌شود.

بیماری‌های مشابه زگیل تناسلی

ممکن است زگیل تناسلی با بیماری‌های دیگری نظیر تبخال تناسلی، میلیا و اسکین‌تگ اشتباه گرفته شود. انتظار نمی‌رود که غیرپزشکان به راحتی بتوانند این بیماری‌ها را از هم تشخیص دهند. تشخیص زگیل تناسلی مستلزم داشتن چشم آموزش‌دیده و دیدن ضایعات و بیماران متعدد است.

بهترین راه تشخیص زگیل تناسلی مراجعه به یک دکتر زگیل تناسلی خوب است. اگر ضایعات مشاهده‌شده زگیل تناسلی نباشند؛ چکاپ توسط دکتر متخصص زگیل تناسلی می‌تواند در شما یک خاطرجمعی ایجاد کند. اگر هم زگیل تناسلی باشند، تشخیص زودهنگام آن بهتر است.

با آگاهی از ابتلا به زگیل تناسلی می‌توانید از دکترتان درباره‌ی بهترین روش درمان زگیل تناسلی و چگونگی جلوگیری از انتقال بیماری به شریک جنسی خود مشاوره بگیرید.

عکس واضح زگیل تناسلی زنان
زگیل تناسلی را اشتباه نگیرید.
زگیل تناسلی زنان و تفاوت آن با تبخال (هرپس) تناسلی
تبخال(هرپس) زگیل تناسلی نیست.
زگیل تناسلی زنان و تفاوت آن با میلیا
میلیا را با زگیل تناسلی اشتباه نگیرید.
زگیل تناسلی زنان و تفاوت آن با اسکین تگ
اسکین تگ زگیل تناسلی نیست.

تفاوت زگیل تناسلی خفیف و زگیل تناسلی خطرناک

تفاوت زگیل‌های تناسلی خفیف و زگیل‌های تناسلی خطرناک در بزرگی، شکل، تعداد و میزان پراکندگی زگیل‌ها نیست. بلکه این تفاوت ناشی از نوع ویروسی است که فرد را مبتلا کرده است.

قبلا اشاره شد که عامل زگیل تناسلی ویروس HPV است. ضمن آن که ویروس اچ پی وی عامل ایجاد زگیلهای معمولی دست و صورت و علت سرطان دهانه‌ی رحم نیز هست. اما آیا ابتلا به زگیل تناسلی به معنی ابتلا به سرطان است؟ خیر. آیا زگیل روی دست شما مشابه زگیل تناسلی است؟ خیر اینطور نیست.

در واقع ویروس HPV سویه‌های زیادی دارد و علائم و عوارض ویروس اچ پی وی از سویه‌ای به سویه‌ی دیگر متفاوت است.

ویروس HPV بر حسب سویه‌ی آن می‌تواند عامل زگیل معمولی، زگیل تناسلی یا سرطان‌های آلت تناسلی باشد.
ویروس HPV بر حسب سویه‌ی آن می‌تواند عامل زگیل معمولی، زگیل تناسلی یا سرطان‌های آلت تناسلی باشد.

انواع پرخطر ویروس HPV

همانند ویروس کووید 19 که انواع ووهان و دلتا و امیکرون و …  دارد، ویروس اچ پی وی نیز بیش از 120 نوع دارد. اما تمام این ویروس‌ها سبب ابتلا به زگیل تناسلی نمی‌شوند. حدود ۴۰ نوع آنها می‌توانند عامل زگیل تناسلی باشند. بقیه‌ی آنها باعث ایجاد زگیل‌های معمولی در جاهای مختلف بدن می‌شوند و تقریبا بی‌خطر هستند.

اما این ۴۰ نوع ویروس عامل زگیل تناسلی، همگی به یک اندازه خطرناک نیستند. اگر این ۴۰ نوع ویروس را بر حسب احتمال سرطان‌زایی به دسته‌های پرخطر، کم‌خطر و دارای خطر متوسط طبقه‌بندی کنیم، بیشتر آنها در گروه کم‌خطر قرار می‌گیرند.

ویروسهای اچ پی وی نوع ۶ و نوع ۱۱ کم‌خطر؛ و نوع ۱۶ و نوع ۱۸ به دلیل پتانسیل بالای آنها برای ایجاد سرطان دهانه رحم پرخطر به حساب می‌آیند. انواع ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸ و ۵۹ ویروس HPV هم ریسک متوسط دارند.
بنابراین ابتلا به زگیل تناسلی به خودی خود خطر به حساب نمی‌آید. مهم نوع ویروسی است که شما را مبتلا کرده است.

خوشبختانه بیشترین ابتلای به زگیل تناسلی یعنی حدود ۹۰ درصد از طریق اچ پی وی نوع ۶ و نوع ۱۱ است که کم‌خطر هستند که به آنها زگیل تناسلی خفیف گفته می‌شود. یعنی علت زگیل تناسلی خفیف از نوع اچ پی وی کم‌خطر  است.

اما آنچه اصطلاحا زگیل تناسلی خطرناک خوانده می‌شود، ابتلا به انواع سرطان‌زای ویروس HPV است. زگیل‌های تناسلی خطرناک معمولا به شکل زگیل دیده نمی‌شوند و علامت ظاهری ندارند بلکه نواحی داخلی دستگاه تناسلی زنان و دهانه‌ی رحم را درگیر می‌کنند.

انواع ویروس زگیل تناسلی خفیف و سرطانی
احتمال ابتلا به سرطان از طریق زگیل تناسلی خیلی بالا نیست.

عوارض زگیل تناسلی خفیف و زگیل تناسلی خطرناک در زنان

زیگیل تناسلی خفیف آزار و اذیت دارد ولی خطر جدی مثل سرطان سلامت شما را تهدید نمی‌کند. مثلا گاهی با ایجاد درد، سوزش و خارش؛ آزارنده می‌شوند. زگیل‌های بزرگ‌تر ممکن است با سایش لباس یا هنگام رابطه جنسی دچار خونریزی شوند و اختلالات جدی در زندگی فرد بوجود آورند. زگیل تناسلی در زنان و مردان هر دو عوارضی ایجاد می‌کند با این حال خطرات زگیل تناسلی برای زنان به مراتب بیشتر از مردان است. عوارض اصلی زگیل تناسلی در بانوان را می‌توان به دو گروه سرطان‌های دستگاه تناسلی و مشکلات بارداری تقسیم کرد. به همین دلیل نیز درمان زگیل تناسلی زنان اولویت بالاتری دارد.

عوارض زگیل تناسلی زنان در بارداری و زایمان

در موارد معدودی در دوران بارداری زگیل‌ها به اندازه‌ای بزرگ می‌شود که ادرار کردن سخت می‌شود. زگیل‌های سطح داخلی واژن می‌توانند مانع کش آمدن بافت‌های واژن هنگام وضع حمل شوند و وضع حمل را سخت‌تر و دردناک‌تر کنند. زگیل‌های تناسلی بزرگ در سطح داخلی واژن یا سطح خارجی واژن ممکن است موقع باز شدن واژن در وضع حمل کش آمده و خونریزی کنند. همچنین امکان انتقال زگیل تناسلی از مادر به نوزاد موقع وضع حمل وجود دارد.

انتقال زگیل تناسلی از مادر به نوزاد نادر است ولی غیرممکن نیست. اگر این اتفاق رخ دهد، زگیل در راه تنفسی یا حنجره نوزاد بوجود می‌آید و می‌تواند مشکلات سلامتی مزمن در طول زندگی نوزاد مبتلا ایجاد کند. بنابراین خیلی مهم است که زنان باردار در صورت دیدن علائم زگیل تناسلی با پزشک متخصص مشاوره کنند.

آمیزش جنسی دردناک و مشکلات در وضع حمل از آن جمله است.

اما این تمام ماجرا نیست. ممکن است شما زگیل تناسلی نگیرید و علائم ظاهری و قابل دیدن نداشته باشید ولی به انواع پرخطر ویروس HPV مبتلا شده باشید که نواحی داخلی اندام تناسلی را درگیر می‌کنند. این ویروس‌ها ممکن است (دقت کنید که ممکن است) سبب ایجاد سرطان در ناحیه‌ی تناسلی شوند.

شایع‌ترین خطرناک‌ترین و کشنده‌ترین این سرطان‌ها سرطان دهانه‌ی رحم است که تقریبا تنها علت آن ابتلا به HPV است. سایر سرطان‌های آلت تناسلی شامل سرطان مهبل، ولوو، داخل واژن، سرطان واژن، سرطان مقعد و نیز سرطان دهان و سرطان گلو در صورت داشتن سکس دهانی کمتر شایع هستند اما امکان پذیرند.

خبر خوب این که در صورت اطلاع زودهنگام از سرطان دهانه‌ی رحم این سرطان قابل درمان است. در دیگر انواع سرطان نیز آگاهی به موقع می‌تواند در اثربخشی درمان اثر زیادی داشته باشد. راهکار پیشنهادی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس تزریق واکسن گارداسیل است. برای آگاهی به موقع از ابتلا به انواع پرخطر و احتمالا سرطان دهانه رحم انجام منظم غربالگری تست پاپ اسمیر است.

سرطان آلت تناسلی

سرطان دهانه‌ی رحم شایع‌ترین سرطانی است که ویروس اچ پی وی عامل آن است. سایر سرطان‌های مرتبط با این ویروس در زنان عبارتند از سرطان مهبل ولوو داخل واژن، سرطان واژن، سرطان مقعد، سرطان دهان و سرطان گلو. آلودگی به ویروس HPV لزوما به سرطان منجر نمی‌شود ولی ضرورت انجام منظم تست پاپ اسمیر زنان را بیشتر می‌کند. علی‌الخصوص اگر به انواع پرخطر ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا باشند.

اینفوگرافی سرطان آلت تناسلی ویروس hpv
شمار کمی از انواع ویروسهای اچ پی وی سرطانزا هستند.

تشخیص زگیل تناسلی خفیف با اسید سیتریک (سرکه سیب)

تشخیص زگیل تناسلی خطرناک با تست پاپ اسمیر

زگیل تناسلی در بانوان نیازمند مراقبت بیشتری است. بنابراین انجام منظم معاینات لگنی و تست پاپ اسمیر توصیه می‌شود. این کار سبب شناسایی به موقع از تغییرات غیرنرمال ناشی از زگیل تناسلی در دهانه رحم و واژن می‌شود که به آگاهی زودهنگام از سرطان دهانه رحم کمک می‌کند.

در تست پاپ اسمیر دکتر شما با استفاده از وسیله‌ای به نام اسپکولوم واژن را باز نگاه می‌دارد و مسیر واژن تا رحم را مورد معاینه قرار می‌دهد. بعد همان‌طور که در تصویر نشان داده شده، با ابزار دیگری که دسته‌ی بلندی دارد، نمونه‌ی کوچکی از سلول‌های رحم را بر می‌دارد. نمونه‌‌ی برداشته‌شده زیر میکروسکوپ به منظور شناسایی موارد غیرطبیعی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مراحل پاپ اسمیر برای تشخیص زگیل تناسلی زنان
مراحل انجام تست پاپ اسمیر

نمونه‌ی برداشته شده از رحم در تست پاپ اسمیر می‌تواند مورد تست HPV قرار بگیرد. در این تست ابتلا به انواع خطرناک ویروس مثل نوع ۱۶ و نوع ۱۸ مورد بررسی قرار می‌گیرد. جواب این آزمایش تنها در خصوص ابتلا به انواع خاصی از اچ پی وی اطلاع می‌دهد و بر مبنای آن نمی‌توان در مورد ابتلا به سرطان یا عدم ابتلا به آن اظهار نظر کرد.

لزوم انجام تست پاپ اسمیر منظم

توصیه می‌شود زنان در سن ۲۱ تا ۶۵ سالگی به طور منظم سالانه تست غربالگری سرطان دهانه‌ی رحم را انجام دهند. این کار باعث می‌شود ابتلا به انواع خطرناک ویروس به موقع تشخیص داده شود و اقدامات درمانی لازم صورت گیرد.

تشخیص زگیل تناسلی خطرناک با کلوپوسکوپی

تشخیص زگیل تناسلی با آزمایش خون

افراد مبتلا به زگیل تناسلی، بد نیست که تست HIV و دیگر بیماری‌های مقاربتی را هم بدهند. داشتن یکی از انواع بیماری‌های آمیزشی شما را مستعد ابتلا به دیگر انواع بیماری‌ها نظیر اچ آی وی می‌کند. چرا که بیماری‌های مقاربتی نفوذ ویروس HIV به بدن و آلودگی فرد به ویروس را آسان‌تر می‌کند.

سرطان ویروس HPV در مردان بر عکس زنان چندان شایع نیست. احتمال ابتلا به سرطان فقط در دو دسته از مردان بالاست:

  • مردانی که ضعف سیستم ایمنی دارند بویژه مبتلایان به HIV که به ویروس HPV هم آلوده شده‌اند.
  • مردانی که سکس مقعدی انجام می‌دهند احتمال ابتلا به HPV و سرطان مقعد دارند.
اگر شک دارید که به زگیل تناسلی مبتلا شده‌اید یا بیماری دیگر با علائم مشابه؛ بهترین کار معاینه توسط دکتر متخصص است.
زن باردار مبتلا به ویروس اچ پی وی، مانند هر فرد مبتلای دیگر در معرض زگیل تناسلی و سرطان‌های ناحیه تناسلی قرار دارد. لذا باید به طور منظم غربالگری دهانه‌ی رحم را انجام دهد تا در صورت مشاهده تغییرات غیرنرمال اقدامات درمانی بیشتر صورت گیرد.
از خود درمانی بپرهیزید و حتما برای تشخیص درست زگیل تناسلی و تجویز دارو یا روش درمانی مناسب با پزشک متخصص مشاوره نمایید.

پرسش‌های پرتکرار

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی ویروسی است که عامل انواع دیگر زگیل نیز هست و پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی نام دارد. اصلی‌ترین راه انتقال ویروس HPV تناسلی، تماس مستقیم پوست با پوست و بافت سنگفرشی مخاط، حین رابطه‌ی جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی استعلت بوجود آمدن زگیل تناسلی ویروسی است که عامل انواع دیگر زگیل نیز هست و پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی نام دارد. اصلی‌ترین راه انتقال ویروس HPV تناسلی، تماس مستقیم پوست با پوست و بافت سنگفرشی مخاط، حین رابطه‌ی جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی است.

پاسخ این سوال را از زبان دکتر رویا ساعد، متخصص پوست و زیبایی، بشنوید.

راه‌های انتقال زگیل تناسلی عبارت از سکس واژینال، رابطه جنسی مقعدی و رابطه دهانی هستند. ویروس اچ پی وی از راه تماس پوست با پوست منتقل می‌شود. استفاده از کاندوم ایمنی صد در صد ایجاد نمی کند. تنها راه اطمینان از عدم ابتلا به زگیل تناسلی و ویروس HPV خودداری از هرگونه رابطه جنسی است. احتمال ابتلا به ویروس با اجتناب از رابطه جنسی با چند نفر کاهش می یابد. همچنین بهتر است با کسی در رابطه باشید که پیش از شما شرکای جنسی کمی داشته است. واکسن زگیل تناسلی به خوبی از شما در برابر انواع خطرناک و سرطانزای ویروس حفاظت می کند. بیشترین تاثیر واکسن قبل از برقراری رابطه جنسی و در سن 9 تا 26 سال است.

پاسخ خانم دکتر رویا ساعد، متخصص پوست و زیبایی، به این سئوال را بشنوید.

درمان زگیل تناسلی با استفاده از پمادهای پدوفیلین و آلدرا، ، TCA، کرایوتراپی یا انجماد با نیتروژن مایع، الکتروسرجری یا سوزاندن، لیزر دی اکسید کربن یا لیزر Co2 امکان‌پذیر است.

در هیچ یک از روش‌های درمان زگیل تناسلی نمی‌توان گفت قطعا زگیل از بین می‌رود. در واقع عامل زگیل تناسلی که ویروس HPV است با این درمان‌ها از بین نمی‌روند و این احتمال وجود دارد که دوباره عود کند.

زگیل‌های تناسلی برآمدگی‌هایی هستند که در سطح خارجی واژن، سطح داخلی واژن، خط باسن، دهانه رحم و اطراف مقعد در زنان و روی آلت تناسلی، بیضه و اطراف مقعد در مردان ظاهر می‌شوند. ولیکن بیماری‌هایی نظیر میلیا، اسکین تگ، تبخال تناسلی حتی هموروئید علائم مشابهی دارند و بهترین راه تشخیص مراجعه به متخصص پوست است

اگر تشخیص زگیل تناسلی داده شود ممکن است خودداری از سکس تا پایان دوره‌ی درمان بیماری تجویز شود. در صورت داشتن رابطه‌ی جنسی، حتما زگیل‌ها با کاندوم پوشانده شوند. بهتر است محل زگیل‌ها حتی پس از از بین رفتن زگیل تا مدتی با کاندوم پوشانده شود. تا ۳ ماه پس از رفع زگیل تناسلی فرد همچنان می‌تواند آن را انتقال دهد

در کرایوتراپی از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می‌شود. به این شکل که یک تاول دور زگیل ایجاد می‌شود. بعد همزمان با بهبود پوست، زگیل‌ها حذف می‌شوند و پوست تازه جای آنها را می‌گیرد. ممکن است برای گرفتن نتیجه کامل نیاز به تکرار این درمان باشد. درد و آماس تنها عوارض جانبی این راه درمان هستند.

لیزر CO2 با استفاده از اشعه‌های نور پرانرژی متمرکز موجب رفع زگیل تناسلی می‌شود. این روش در مقایسه با دیگر روش‌ها تهاجمی‌تر است و در خصوص ضایعات گسترده‌ای استفاده می‌شود که به درمان‌های دیگر جواب نمی‌دهند. درد و احتمال ایجاد اسکار پوستی از عوارض جانبی لیزر Co2 هستند.

متخصص پوست بر طبق نظر انجمن متخصصان پوست آمریکا واجد صلاحیت‌ترین پزشک برای درمان بیماری زگیل تناسلی است. متخصص زنان و متخصص اورولوژی دیگر تخصص‌های مرتبط در درملن زگیل تناسلی هستند.

ویروس HPV که عامل زگیل تناسلی هم هست می‌تواند سبب ابتلا به برخی سرطان‌ها بویژه سرطان دهانه‌ی رحم در خانم‌ها شود. ولیکن این ویروس بیش از 200 نوع دارد که تعداد کمی از آنها سرطان‌زا هستند. در واقع اگر شما مبتلا به زگیل تناسلی قابل رویت شده‌اید به احتمال بیش از 90 درصد به انواع کم‌خطر این ویروس مبتلا هستید.

سئوال دیگری دارید؟

فهرست منابع

دیدگاه مراجعان رویا اسکین

google-logo
امتیاز ما از نظر مراجعین:
4.9/5

4.9 از 5

Bijan SaedPanah در ارزیابی گوگل
Bijan SaedPanah در ارزیابی گوگل
ادامه مطلب
من چند یه خال گوشتی تو صورتم و یه خال کف پام داشتم که خانم دکتر تشخیص دادن مشکوکه بدخیم باشه و جراحی کردن و خالو برداشتن. برای درمان شوره سرم هم شامپوی ضدشوره سلنیوم سولفاید تجویز کردن خیلی خوب جواب داد. قبلا کتوکونازول استفاده میکردم که خوب نبود.
offofday off در ارزیابی گوگل
offofday off در ارزیابی گوگل
ادامه مطلب
من یک خال گوشتی روی سرم و لای موهام داشتم که خیلی اذیتم میکرد خانم دکتر خال رو برداشتن برام بدون اینکه جای خالیش روی سرم بمونه. ممنون ازشون بسیار کارشون حرفه ای بود.
offofday off در ارزیابی گوگل
offofday off در ارزیابی گوگل
ادامه مطلب
خانم دکتر رویا ساعد واقعا کارشون حرف نداره. برای من تزریق بوتاکس مصپورت، تزریق ‌‌ژل لب و تزریق ژل اصلاح فرم بینی و جوانسازی پوست صورت با لیزر CO2 انجام دادن که همشونعالی بودن
Zohre Hasanpour در ارزیابی گوگل
Zohre Hasanpour در ارزیابی گوگل
ادامه مطلب
من ژل چونه زدم واقعا راضی هستم ،دکتر فوق العاده هستن ،برخورد پرسنل عالی ،محیط تمیز و بهداشتی

با ما تماس نگیرید!! ما با شما تماس می‌گیریم.

پس از تکمیل و ارسال فرم، یکی از پرسنل خبره ما با شما تماس خواهد گرفت.

اگر ترجیح می‌دهید خودتان با ما تماس بگیرید، از راه‌های زیر استفاده کنید.

درخواست شما با موفقیت ثبت شد.

حداکثر ظرف 24 ساعت با شما تماس گرفته خواهد شد.

موجب خوشوقتی ماست که رویا اسکین را انتخاب کرده اید.