زگیل تناسلی زنان
(علائم، راه‌های انتقال، تشخیص و درمان)

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
فهرست مطالب
فهرست مطالب

علائم زگیل تناسلی در زنان

زگیل‌های تناسلی برآمدگی‌هایی هستند که در سطح خارجی واژن، سطح داخلی واژن، خط باسن، دهانه رحم و اطراف مقعد در زنان و روی آلت تناسلی، بیضه و اطراف مقعد در مردان ظاهر می‌شوند.

اگرچه زگیل تناسلی اغلب در بافت‌های مرطوب ناحیه واژینال و مقعد ظاهر می‌شود ولی این احتمال وجود دارد که در صورت داشتن سکس دهانی یا اورال سکس با فرد مبتلا؛ در دهان، حلق و زبان نیز بوجود بیایند.

نقاط پیدایش زگیل روی آلت تناسلی زنان و آلت تناسلی مردان
زگیل تناسلی بیشتر اطراف آلت تناسلی زنان و مردان دیده می‌شود.

زگیل‌های تناسلی به ندرت دردناک می‌شوند ولی گاهی با ایجاد سوزش، خارش خیلی آزاردهنده می‌شوند.زگیل‌های بزرگ‌تر ممکن است با سایش لباس یا هنگام رابطه جنسی دچار خونریزی شوند و اختلالات جدی در زندگی فرد بوجود آورند. آمیزش جنسی دردناک و مشکلات در وضع حمل از آن جمله است.

شکل ظاهری زگیل تناسلی گل‌کلمی قارچی نوک‌تیز
زگیل تناسلی شکل‌های متفاوتی دارد.

شکل زگیل تناسلی

زگیل تناسلی شکل‌های متنوعی دارد و می‌تواند تخت، گنبدی، گل کلمی یا منگوله‌ای شکل باشد. اولین زگیل‌ها که معمولا خیلی واضح نیستند قطر ۱ تا ۲ میلی‌متر دارند و به رنگ پوست هستند. زگیل‌ها ممکن است در همین حد باقی بمانند یا این که رشد کنند و به زائده‌های چند سانتی‌متری تبدیل شوند رنگ آنها نیز متغیر است و ممکن است سفید، شیری‌رنگ، صورتی، قرمز یا قهوه‌ای باشند.

علت زگیل تناسلی زنان-ویروس HPV

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی ویروسی است که عامل انواع دیگر زگیل نیز هست و پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی نام دارد. بیش از ۱۲۰ نوع مختلف ویروس HPV وجود دارد که حدود ۴۰ نوع آن می‌توانند دستگاه تناسلی زنان، دستگاه تناسلی مردان و مقعد را درگیر کنند.

علائم زگیل تناسلی بلافاصله پس از ابتلا به ویروس HPV ظاهر نمی‌شوند و یک دوره‌ی نهفتگی ۳ هفته تا ۸ ماه دارند که طی آن فرد مبتلا بدون علامت است. به طور میانگین ۲ تا ۳ ماه پس از ابتلا نشانه‌ها پدیدار می‌شوند ولی این احتمال هم وجود دارد که با وجود ابتلا به ویروس، هیچ وقت آن را به شکل زگیل نبینید.

با توجه به شباهت اسامی مخفف HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) و HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی) ممکن است گاهی این دو با هم اشتباه گرفته شوند. این دو نوع ویروس عامل دو بیماری کاملا متفاوت هستند و زگیل تناسلی و ایدز ارتباطی با هم ندارند. البته داشتن هر یک از دو ویروس روی ابتلا به ویروس دیگر اثر دارد که در بخش ریسک فاکتورها توضیح داده شده است.

تیپ 6 نوع 1 تیپ 16 نوع 18 ویروس اچ پی وی
ویروس اچ پی وی عامل بوجود آمدن زگیل تناسلی است.

عوارض زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی در زنان و مردان هر دو عوارضی ایجاد می‌کند با این حال خطر زگیل تناسلی زنان را به مراتب بیشتر از مردان تهدید می‌کند. عوارض اصلی در بانوان را می‌توان به دو گروه اصلی سرطان‌های دستگاه تناسلی و مشکلات بارداری تقسیم کرد.

سرطان آلت تناسلی

سرطان دهانه‌ی رحم شایع‌ترین سرطانی است که ویروس اچ پی وی عامل آن است. سایر سرطان‌های مرتبط با این ویروس در زنان عبارتند از سرطان مهبل ولوو داخل واژن، سرطان واژن، سرطان مقعد، سرطان دهان و سرطان گلو. آلودگی به ویروس HPV لزوما به سرطان منجر نمی‌شود ولی ضرورت انجام منظم تست پاپ اسمیر زنان را بیشتر می‌کند. علی‌الخصوص اگر به انواع پرخطر ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا باشند.

اینفوگرافی سرطان آلت تناسلی ویروس hpv
شمار کمی از انواع ویروسهای اچ پی وی سرطانزا هستند.

مشکلات دوران بارداری

در موارد معدودی در دوران بارداری زگیل‌ها به اندازه‌ای بزرگ می‌شود که ادرار کردن سخت می‌شود. زگیل‌های سطح داخلی واژن می‌توانند مانع کش آمدن بافت‌های واژن هنگام وضع حمل شوند و وضع حمل را سخت‌تر و دردناک‌تر کنند. زگیل‌های تناسلی بزرگ در سطح داخلی واژن یا سطح خارجی واژن ممکن است موقع باز شدن واژن در وضع حمل کش آمده و خونریزی کنند. همچنین امکان انتقال زگیل تناسلی از مادر به نوزاد موقع وضع حمل وجود دارد.

سرطان ویروس HPV در مردان بر عکس زنان چندان شایع نیست. احتمال ابتلا به سرطان فقط در دو دسته از مردان بالاست:

  • مردانی که ضعف سیستم ایمنی دارند بویژه مبتلایان به HIV که به ویروس HPV هم آلوده شده‌اند.
  • مردانی که سکس مقعدی انجام می‌دهند احتمال ابتلا به HPV و سرطان مقعد دارند.

زگیل تناسلی خفیف و زگیل سرطانی

شناخت انواع ویروس HPV و تفاوت آن با زگیل تناسلی پیش‌نیاز پاسخ به این سئوال است. همان‌طور که قبلا اشاره شد تعداد انواع ویروس اچ پی بیش از ۱۲۰ نوع است که حدود ۴۰ نوع می‌توانند عامل زگیل تناسلی باشند. دیگر انواع ویروس باعث زگیل‌های معمولی در جاهای مختلف بدن می‌شوند و تقریبا بی‌خطری هستند. این که شما به زگیل تناسلی مبتلا شوید به خودی خود خطر به حساب نمی‌آید. آن چه مهم است نوع ویروسی است که شما را مبتلا کرده است.

انواع ویروس زگیل تناسلی خفیف و سرطانی
احتمال ابتلا به سرطان از طریق زگیل تناسلی خیلی بالا نیست.

تمام حدود ۴۰ نوع ویروسی که می‌توانند عامل زگیل تناسلی باشند به یک اندازه خطرناک نیستند. اگر این ۴۰ نوع ویروس را بر حسب احتمال سرطان‌زایی به دسته‌های پرخطر، کم‌خطر و دارای خطر متوسط طبقه‌بندی کنیم، بیشتر آنها در گروه کم‌خطر قرار می‌گیرند. ویروسهای اچ پی وی نوع ۶ و نوع ۱۱ کم‌خطر؛ و نوع ۱۶ و ۱۸ به دلیل پتانسیل بالای آنها برای ایجاد سرطان دهانه رحم پرخطر به حساب می‌آیند. انواع ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸ و ۵۹ ویروس HPV هم ریسک متوسط دارند.

خبر خوب این که بیشترین ابتلای به زگیل تناسلی یعنی حدود ۹۰ درصد از طریق اچ پی وی نوع ۶ و نوع ۱۱ است که کم‌خطر هستند که شاید بتوان به آنها زگیل تناسلی خفیف گفت ولی در واقع ویروس اچ پی وی کم‌خطر عامل آنها بوده است. یعنی اگر فردی به زگیل تناسلی مبتلا شود با احتمال ۹۰ درصد به نوع کم خطر آن مبتلا شده است که غالبا خیلی مشکل‌زا نیست و بیشتر مواقع نیز با گذر زمان حتی بدون درمان زگیل‌ها خودبخود برطرف می‌شوند.

اما درصد کمی از افراد که مبتلا به نوع پرخطر ویروس می‌شوند لازم است مراقبت بیشتری از خود به عمل آورند و تحت پایش باشند چرا که این این دو نوع ویروس ممکن است (دقت کنید که “ممکن است”) سبب سرطانی شدن سلول‌های آلت تناسلی شوند. مهمترین این سرطان‌ها نیز سرطان دهانه‌ی رحم است. شیوع سایر سرطان‌های مرتبط با سکس واژینال، سکس مقعدی و اورال سکس کمتر از سرطان دهانه‌ی رحم است.

باز خبر خوب این که در صورت اطلاع زودهنگام از سرطان دهانه‌ی رحم این سرطان قابل درمان است. در دیگر انواع سرطان نیز آگاهی به موقع می‌تواند در اثربخشی درمان اثر زیادی داشته باشد.

راه‌های انتقال زگیل تناسلی

اصلی‌ترین راه انتقال ویروس HPV تناسلی، تماس مستقیم پوست با پوست و بافت سنگفرشی مخاط، حین رابطه‌ی جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی است. ویروس از طریق خون یا مایعات بدنی منتقل نمی‌شود. همچنین ممکن است راه‌های دیگری برای انتقال ویروس وجود داشته باشد که هنوز کشف نشده‌اند.
هر کس که رابطه‌ی جنسی داشته است، حتی اگر با یک نفر بوده باشد، ممکن است اکنون آلوده به ویروس HPV باشد. اما ابتلا به ویروس اچ پی وی هنگامی محتمل‌تر است که فرد شرکای جنسی متعددی داشته باشد. حتی اگر فرد ناقل هیچ علامت و نشانه‌ای از زگیل تناسلی نداشته باشد، می‌تواند ویروس را منتقل کند.
ویروس اچ پی وی از راه‌های زیر منتقل نمی‌شود:

زگیل تناسلی هم مثل کرونا حتی توسط افراد بدون علامت منتقل میشود.

ریسک فاکتورهای انتقال زگیل تناسلی

ریسک فاکتور به ویژگی‌هایی گفته می‌شود که سبب می‌شود که احتمال ابتلای یک فرد به زگیل تناسلی یا انواع پرخطر ویروس اچ پی وی بالاتر از دیگرانی باشد که فاقد آن شرایط هستند. اصلی‌ترین ریسک فاکتورهای زگیل تناسلی به شرح زیر هستند:

احتمال ابتلا به زگیل تناسلی با افزایش پارتنرهای جنسی افزایش می‌یابد

افراد مبتلا به زگیل تناسلی، بد نیست که تست HIV و دیگر بیماری‌های مقاربتی را هم بدهند. داشتن یکی از انواع بیماری‌های آمیزشی شما را مستعد ابتلا به دیگر انواع بیماری‌ها نظیر اچ آی وی می‌کند. چرا که بیماری‌های مقاربتی نفوذ ویروس HIV به بدن و آلودگی فرد به ویروس را آسان‌تر می‌کند.

اثر زگیل تناسلی بر روابط جنسی

با توجه به این که زگیل تناسلی از دسته بیماری‌های آمیزشی است، طبیعتاً دغدغه‌هایی درباره‌ی شریک جنسی و کیفیت روابط جنسی ایجاد می‌کند. در این بخش سعی شده است به این سئوالات پاسخ داده شود.

آیا پارتنرم به زگیل تناسلی مبتلاست ؟

برای مطمئن شدن از این‌که شریک جنسی شما به زگیل تناسلی یا سایر بیماری‌های آمیزشی مبتلا نیست بهترین راه مراجعه به پزشک و انجام معاینه و در صورت لزوم آزمایش است. بنابراین بهتر است که تعارف را کنار گذاشته و گفتگویی صریح و منطقی با شریک جنسی خود داشته باشید.

البته قطعا صحبت در این خصوص سخت است چون ممکن است طرف مقابل فکر کند که شما به او بی‌اعتماد هستید و تصور می‌کنید او به شما خیانت می‌کند. حالت خوب ماجرا هم این است که طرف مقابل شما هم این نگرانی را داشته باشد و از ترس ناراحتی شما مطرح نکرده است.

نحوه‌ی بیان موضوع اثر زیادی در واکنش و خوب است در وقت مناسب، فکرشده و با ادبیات مناسب آن را مطرح کنید. اگر شریک جنسی شما حاضر به دادن آزمایش نشد، شاید بد نباشد که درباره ادامه‌ی رابطه جدی‌تر فکر کنید. کسی که سلامتی شما برایش اهمیت ندارد آیا واقعا گزینه مناسبی برای ادامه‌ی رابطه است؟

ابتلا به زگیل تناسلی را به شریک جنسی خود خبر دهیم

آیا به شریک جنسی خود خبر دهم؟

اگر جواب آزمایش شما مثبت است، تنها کار درست و اخلاقی این است که به همسر، نامزد، دوست پسر یا دوست دختر اطلاع دهید تا بتواند با انجام آزمایش از ابتلا یا عدم ابتلای خود آگاه شود و اقدامات درمانی یا پیشگیرانه را به کار ببندد. این کار را قبل از اولین تماس جنسی بعدی حتی سکس دهانی انجام دهید.

اگر با فردی وارد رابطه‌ی جدیدی شده‌اید، حتما این موضوع را قبل از شروع رابطه‌ی جنسی با او مطرح کنید. چرا که فردی که با او در رابطه هستید به احتمال زیاد قبل از اطلاع شما مبتلا شده است. ولی ممکن است فرد جدید مبتلا نشده باشد و از شما این بیماری را بگیرد.

آیا به پارتنرم به من خیانت می‌کند؟

یکی از مهمترین دغدغه‌ها صحبت درباره‌ی ابتلا به زگیل تناسلی را سخت می‌کند، احتمال متهم شدن به عدم وفاداری و خیانت است. ممکن است ابتلا به زگیل تناسلی این تصور را ایجاد کند که شریک جنسی شما در حال خیانت به شماست. در حالی که این نتیجه‌گیری الزاما صحیح نیست.

گاهی اوقات فاصله زمان ابتلا به ویروس و ظاهر شدن زگیل‌ها بسیار طولانی است. یعنی ممکن است خود شما مدت‌ها قبل مبتلا شده باشید و تازه به آن پی برده باشید یا آن که پارتنر شما مدت‌ها قبل از شروع رابطه با شما مبتلا شده باشد. ویروس ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها در بدن پنهان باشد. حتی احتمال دارد فردی مبتلا به انواعی از ویروس عامل زگیل تناسلی باشد ولی هیچ زگیلی نداشته باشد. ویروس این فرد قابل انتقال به شریک جنسی اوست و ممکن است شریک جنسی مبتلا به زگیل شود. در نتیجه فرد به خیانت شریک جنسی خود مشکوک می‌شود در حالی که خود او ناقل بوده است.

تعیین مقصر کمکی به بهبود شرایط نخواهد کرد. بهتر است به دنبال راهی برای درمان و پیشگیری از انتقال به دیگری باشید.

آیا با فرد مبتلا به زگیل تناسلی می‌توان رابطه‌ی جنسی داشت؟

اگر تشخیص زگیل تناسلی داده شود ممکن است خودداری از سکس تا پایان دوره‌ی درمان بیماری تجویز شود. در صورت داشتن رابطه‌ی جنسی، حتما زگیل‌ها با کاندوم پوشانده شوند. بهتر است محل زگیل‌ها حتی پس از از بین رفتن زگیل تا مدتی با کاندوم پوشانده شود. تا ۳ ماه پس از رفع زگیل تناسلی فرد همچنان می‌تواند آن را انتقال دهد.

تشخیص زگیل تناسلی زنان

پزشک متخصص غالبا با معاینه فیزیکی و دیدن ضایعه می‌تواند تشخیص دهد که آیا به زگیل تناسلی مبتلا شده‌اید یا نه و نیاز به آزمایش خون و تست‌های دیگر وجود ندارد. در موارد معدود نیاز به نمونه‌برداری (یا بیوپسی) وجود دارد.

تبخال تناسلی (یا هرپس تناسلی) و سفلیس و بیماری‌های دیگری نیز ممکن است شبیه زگیل تناسلی به نظر برسند ولی درمان‌های متفاوتی دارند بنابراین توجه داشته باشید که هر برجستگی در ناحیه‌ی تناسلی زگیل نیست. ضمن این که ممکن است برجستگی مد نظر شما خالmole، اسکین تگ skin tag، pearly penile papule, hemorrhoid یا بیماری‌های پوستی دیگر باشند.

عکس واضح زگیل تناسلی زنان
زگیل تناسلی را اشتباه نگیرید.
زگیل تناسلی زنان و تفاوت آن با تبخال (هرپس) تناسلی
تبخال(هرپس) زگیل تناسلی نیست.
زگیل تناسلی زنان و تفاوت آن با میلیا
میلیا زگیل تناسلی نیست
زگیل تناسلی زنان و تفاوت آن با اسکین تگ
اسکین تگ زگیل تناسلی نیست.
اگر شک دارید که به زگیل تناسلی مبتلا شده‌اید یا بیماری دیگر با علائم مشابه؛ بهترین کار معاینه توسط دکتر متخصص است.

در صورتی که برجستگی‌های مشاهده‌شده زگیل نباشند؛ چکاپ توسط دکتر متخصص می‌تواند در شما یک خاطرجمعی ایجاد کند. در صورتی که زگیل باشند هم هر چه زودتر تشخیص داده شود بهتر است. با آگاهی از این موضوع که زگیل تناسلی دارید می‌توانید از دکترتان درباره‌ی بهترین روش درمان زگیل و چگونگی جلوگیری از انتقال بیماری به شریک جنسی خود مشاوره بگیرید.

تست پاپ اسمیر و آزمایش اچ پی وی

زگیل تناسلی در بانوان نیازمند مراقبت بیشتری است. بنابراین انجام منظم معاینات لگنی و تست پاپ اسمیر توصیه می‌شود. این کار سبب شناسایی به موقع از تغییرات غیرنرمال ناشی از زگیل تناسلی در دهانه رحم و واژن می‌شود که به آگاهی زودهنگام از سرطان دهانه رحم کمک می‌کند.

در تست پاپ اسمیر دکتر شما با استفاده از وسیله‌ای به نام اسپکولوم واژن را باز نگاه می‌دارد و مسیر واژن تا رحم را مورد معاینه قرار می‌دهد. بعد همان‌طور که در تصویر نشان داده شده، با ابزار دیگری که دسته‌ی بلندی دارد، نمونه‌ی کوچکی از سلول‌های رحم را بر می‌دارد. نمونه‌‌ی برداشته‌شده زیر میکروسکوپ به منظور شناسایی موارد غیرطبیعی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مراحل پاپ اسمیر برای تشخیص زگیل تناسلی زنان
مراحل انجام تست پاپ اسمیر
انتقال زگیل تناسلی از مادر به نوزاد نادر است ولی غیرممکن نیست. اگر این اتفاق رخ دهد، زگیل در راه تنفسی یا حنجره نوزاد بوجود می‌آید و می‌تواند مشکلات سلامتی مزمن در طول زندگی نوزاد مبتلا ایجاد کند. بنابراین خیلی مهم است که زنان باردار در صورت دیدن علائم زگیل تناسلی با پزشک متخصص مشاوره کنند.
زن باردار مبتلا به ویروس اچ پی وی، مانند هر فرد مبتلای دیگر در معرض زگیل تناسلی و سرطان‌های ناحیه تناسلی قرار دارد. لذا باید به طور منظم غربالگری دهانه‌ی رحم را انجام دهد تا در صورت مشاهده تغییرات غیرنرمال اقدامات درمانی بیشتر صورت گیرد.

نمونه‌ی برداشته شده از رحم در تست پاپ اسمیر می‌تواند مورد تست HPV قرار بگیرد. در این تست ابتلا به انواع خطرناک ویروس مثل نوع ۱۶ و نوع ۱۸ مورد بررسی قرار می‌گیرد. جواب این آزمایش تنها در خصوص ابتلا به انواع خاصی از اچ پی وی اطلاع می‌دهد و بر مبنای آن نمی‌توان در مورد ابتلا به سرطان یا عدم ابتلا به آن اظهار نظر کرد.

راه پیشگیری از زگیل تناسلی

دو راه قطعی پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی وجود دارد. راه اول تارک دنیا شدن و نداشتن رابطه‌ی جنسی و راه دوم تزریق واکسن زگیل تناسلی است. تازه راه دوم به اندازه راه اول تضمینی نیست و وقتی بیشترین اثر را دارد که تزریق قبل از اولین تماس جنسی صورت بگیرد.

سایر راه‌های پیشگیری احتمال انتقال ویروس را کاهش می‌دهد ولی ایمنی صد در صد نمی‌دهد. با توجه به انتقال ویروس HPV از طریق رابطه جنسی، طبیعتا هر اقدام پیشگیرانه‌ای با روابط جنسی مرتبط خواهد بود.

اقدامات پیشگیرانه کمابیش همان‌هایی هستند که برای جلوگیری از مبتلا شدن به دیگر بیماری‌های مقاربتی نیز به کار بسته‌می‌شوند.

استفاده از کاندوم

از کاندوم‌های با جنس لاتکس استفاده کنید و حتما طریقه‌ی درست استفاده از کاندوم را بیاموزید. کاندوم شانس ابتلا به HPV را کاهش می‌دهد اما احتمال آلودگی مناطق بدون پوشش وجود دارد. بنابراین حتی با استفاده از کاندوم ایمنی صد در صد حاصل نمی‌شود.

وفاداری به شریک جنسی

از روابط جنسی متعدد و مشکوک بپرهیزید و قاعده‌ی وفاداری دو جانبه را در روابط جنسی رعایت کنید. یعنی فقط با یک نفری در رابطه باشید و آن فرد هم فقط با شما رابطه‌ی جنسی داشته باشد.

پیشگیری از زگیل تناسلی با کاندوم

تست پاپ اسمیر منظم

توصیه می‌شود زنان در سن ۲۱ تا ۶۵ سالگی به طور منظم سالانه تست غربالگری سرطان دهانه‌ی رحم را انجام دهند. این کار باعث می‌شود ابتلا به انواع خطرناک ویروس به موقع تشخیص داده شود و اقدامات درمانی لازم صورت گیرد.

قرص‌های ضدبارداری هیچ تاثیری در پیشگیری از زگیل تناسلی و دیگر بیماری‌های آمیزشی ندارد. ممکن است این باور وجود داشته باشد که چون کاندوم هم برای پیشگیری از بارداری و هم برای جلوگیری از انتقال بیماری‌های مقاربتی کاربرد دارد؛ قرص ضدبارداری هم اثر مشابهی دارد که این ذهنیت اشتباه است.

واکسن زگیل تناسلی

واکسن زگیل تناسلی که در ایران بیشتر با نام تجاری آن یعنی گارداسیل شناخته می‌شود؛ ساخت شرکت داروسازی مرک است. این واکسن اولین بار در سال ۲۰۰۶ برای تزریق به زنان بین ۹ تا ۲۶ سال مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار گرفت. در سال‌های اخیر FDA تزریق این واکسن را برای افراد تا حداکثر ۴۵ سال در شرایط خاص و بنا به صلاحدید پزشک مجاز دانسته است. ولیکن تزریق دیرهنگام واکسن اثربخشی کمتری هم دارد. آخرین واکسن گارداسیل که به تایید FDA رسیده Gardasil 9 هست که برای مردان و زنان بازه‌ی سنی ۹ تا ۴۵ سال قابل تزریق است.

اینفوگرافی نحوه اثر واکسن زگیل تناسلی

تزریق واکسن گارادسیل از آلودگی به ویروس اچ پی وی نوع ۱۶ و نوع ۱۸ و سرطان‌های دهانه رحم، واژن (سطح داخلی دستگاه تناسلی زنان)، مهبل یا فرج (سطح بیرونی دستگاه تناسلی زنان) جلوگیری می‌کند. تزریق واکسن همچنین جلوی ابتلا به نوع ۶ و ۱۱ ویروس HPV را می‌گیرد.

با تزریق گارداسیل شما در برابر عامل حدود ۹۰ درصد از زگیل‌های تناسلی و ۷۰ درصد از سرطان‌های دستگاه تناسلی مصونیت پیدا می‌کنید.

واکسن سرواریکس نیز برای HPV وجود دارد که در ایران کمتر شناخته شده است. واکسن سرواریکس محصول یک شرکت انگلیسی است. این واکسن در برابر انواع سرطانزای ویروس اچ پی وی مصونیت می‌دهد ولی احتمال ابتلای به زگیل تناسلی کم‌خطر همچنان بالا است.

تحقیقات نشان داده است که نگرانی درباره شروع زودتر فعالیت جنسی کودکان به دلیل تزریق واکسن گارداسیل بی‌مورد است.

واکسیناسیون در برابر HPV در برخی کشورها مانند استرالیا اجباری است و انجمن سرطان آمریکا توصیه کرده است این واکسیناسیون در سنین ۱۱ تا ۱۲ سال در دو نوبت با فاصله‌ی ۶ ماه تزریق گردد. دو نوبت واکسن برای سنین بالاتر از ۱۵ سال کافی نیست و به ۳ نوبت واکسیناسیون نیاز دارند.

واکسن زگیل تناسلی در برنامه‌ی واکسیناسیون کشوری ایران قرار ندارد. بنا به گفته معاون وزیر بهداشت واکسن ایرانی HPV به مراحل پایانی ساخت خود نزدیک می‌شود و در آینده نه چندان دور این واکسن در دسترس ایرانیان خواهد بود.

بهترین دکتر برای زگیل تناسلی زنان

متخصص پوست، متخصص زنان و متخصص ارولوژی از جمله تخصص‌هایی هستند که اقدام به درمان این بیماری می‌کنند. البته ممکن است سایر متخصصان و غیرمتخصصان و حتی غیرپزشکان درمان را انجام دهند. ولی این سه تخصص معمولا بیشتر به درمان و رفع زگیل تناسلی می‌پردازند.

اما کدام یک واقعا بهترین دکتر برای زگیل تناسلی هستند؟>

ما عبارت  “which doctor to consult for genital warts?” را سرچ کردیم. یعنی برای “زگیل تناسلی با چه دکتری مشاوره کنم؟”. همچنین عبارت “best doctor for genital warts” یعنی “بهترین دکتر برای زگیل تناسلی کیست؟”. جواب منتخب گوگل را می‌توانید در زیر مشاهده کنید.

دکتر متخصص پوست از نظر گوگل بهترین جواب برای سوال فوق است.

متخصص پوست و متخصص زنان به ترتیب بهترین دکترها برای تشخیص زگیل تناسلی و درمان آن هستند. 

متخصص پوست به دلیل این که زگیل تناسلی یک عارضه‌ی پوستی است و متخصص زنان به دلیل آن‌که یک بیماری آمیزشی به شمار می‌آید.

متخصص پوست برای تشخیص و درمان زگیل‌های بیرونی و بدنمای ظاهری گزینه‌ی بهتری است. متخصص زنان نیز برای انجام تست پاپ اسمیر و کولوپوسکوپی و تشخیص تغییرات خطرناک در صورت ابتلا به انواع خطرناک ویروس اچ پی وی گزینه مناسبی است.

نکته‌ی مهم بعدی راحت‌تر بودن خانم‌ها در بیان مطالب جنسی و زناشویی و معاینه‌ی ناحیه تناسلی توسط پزشک متخصص خانم است.

هنگام درمان به یکی از روش‌های لیزر، فریز، جراحی یا سوزاندن زگیل نیز طبیعتا پزشک درمان را مستقیما در ناحیه‌ی تناسلی انجام می‌دهد. لذا در مرحله‌ی درمان نیز بسیاری از خانم‌ها تمایل انجام این کار توسط پزشک آقا ندارند.

دکتر متخصص پوست خانم بهترین دکتر برای درمان زگیل تناسلی در زنان است. هم به این دلیل که این بیماری مرتبط با دانش تخصصی اوست و هم به دلیل خانم بودن مراجعین خانم احساس راحتی و حس اعتماد بیشتری دارند.

در رویا اسکین علاوه بر آن که درمان زگیل تناسلی بانوان منحصرا توسط متخصص پوست خانم صورت می‌پذیرد؛ در صورت لزوم از دانش متخصص زنان همکار مرکز نیز استفاده می‌شود.

درمان قطعی زگیل تناسلی زنان، آری یا نه؟

درمان قطعی زگیل تناسلی هم داریم و هم نداریم.اگر منظور روشی است که زیگیل‌ها را از بین ببرد، جواب آن “بله” است. درمان‌های دارویی و غیردارویی که در ادامه این مقاله توضیح داده شده‌اند؛ این کار را انجام می‌دهند. اما همگی این درمان‌ها زگیل‌ها را از بین می‌برند نه ویروس اچ پی وی را. بنابراین درمان قطعی به معنای آن که زگیل‌ها یکبار برای همیشه از بین بروند نداریم. با توجه به باقی ماندن ویروس در بدن، ممکن است سر و کله زگیل‌ها پس از مدتی دوباره پیدا شود. البته این احتمال هم وجود دارد که زگیل‌ها دیگر ظاهر نشوند. درمان قطعی زگیل تناسلی که در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به کار برده می‌شود؛ جنبه‌ی بازاریابی دارد نه علمی. در حال حاضر هیچ اقدامی درمانی را نمی‌توان درمان قطعی زگیل تناسلی دانست. قسمت خوب داستان این است که بیشتر اوقات زگیل‌ها پس از مدتی خودبه‌خود رفع می‌شوند. حتی اگر اقدام درمانی خاصی انجام ندهید. پس اگر زگیل تناسلی برای شما آزاردهنده نیست می‌توانید از خیر درمان آن بگذرید. اما اگر خارش، سوزش یا درد دارید یا نگران انتقال بیماری به افراد دیگر هستید، یا شکل و ظاهر زگیل‌ها اذیت‌کننده است؛ می‌توانید از دکتر متخصص بخواهید که آنها را از بین ببرد. بهترین روش درمان زگیل تناسلی هم مثل درمان قطعی زگیل تناسلی بیشتر کاربرد بازاریابی دارد. هر راه درمانی مزایا و معایب خاص خود را دارد. هزینه‌ها، عوارض جانبی، دوره درمان، اثربخشی و محدودیت‌های آنها با هم متفاوت است.همچنین اندازه‌ی زگیل‌ها، تعداد آنها و محل قرارگیری آنها در اینکه بهترین درمان کدام است اثر می‌گذارد. به عنوان مثال برخی از افراد مثلا زنان باردار یا افراد دارای بیماری‌های نقص ایمنی محدودیت‌هایی در انتخاب روش درمان دارند. نمی‌توان برای این افراد هر روشی را در نظر گرفت. به علاوه در تحقیقات صورت گرفته در مقایسه‌ی درمانهای موجود اتفاق نظری مبنی بر ترجیح یک روش درمانی نسبت به دیگر روش‌ها دیده نمی‌شود. تشخیص اینکه چه درمانی مناسب چه فردی است با دکتر متخصص زگیل تناسلی است.
رویا اسکین تعصبی روی استفاده از یک روش درمانی خاص ندارد. این مرکز تجهیزات موردنیاز برای تمام روش‌های درمان زگیل تناسلی زنان را در اختیار دارد. بنابراین بهترین درمان متناسب با شرایط خاص هر فرد توسط دکتر متخصص تجویز و انجام می‌شود.

بهترین دارو برای درمان زگیل تناسلی زنان

پمادهای زیر برای درمان زگیل تناسلی استفاده می‌شوند. البته توجه داشته باشید که درمان دارویی ممکن است جواب ندهد و در نهایت روش‌های دیگری مثل فریز کردن یا لیزر استفاده شود.

از دیگر محلول‌ها و پمادهای ضدزگیل موجود در بازار استفاده نکنید. آنها برای استفاده در ناحیه تناسلی مناسب نیستند و بدون تجویز پزشک متخصص از این داروها استفاده نکنید.

کرم آلدرا، زیکلارا (ایمی کیمود)

این پماد سیستم ایمنی شما را برای مبارزه با ویروس تقویت می‌کند. هنگامی که این پماد روی پوستتان قرار دارد، از رابطه‌ی جنسی خودداری کنید این پماد می‌تواند اثر پیشگیری کاندوم را کاهش دهد و روی پوست شریک جنسی شما حساسیت ایجاد کند. یکی از عوارض جانبی دارو قرمزی پوست است. تاول، بدن‌درد، کهیر و خستگی از دیگر عوارض جانبی دارو هستند

پماد سینکاتچینز

این پماد برای درمان زگیل‌های تناسلی نواحی خارجی و اطراف مقعد استفاده می‌شود. عوارض جانبی شامل قرمزی پوست، خارش، سوزش و درد ملایم هستند.

از خود درمانی بپرهیزید و حتما برای تشخیص درست زگیل تناسلی و تجویز دارو یا روش درمانی مناسب با پزشک متخصص مشاوره نمایید.

پماد پودوفیلین و پدوفیلاکس

پماد پدوفلین یک رزین گیاهی است که بافت زگیل‌های تناسلی را تخریب می‌کند. این دارو توسط پزشک در نواحی موردنیاز مالیده می‌شود. پدوفیلاکس محتویات مشابهی دارد ولی شما خودتان در منزل از آن استفاده می‌کنید. هرگز از این پماد برای زگیل‌های نواحی داخلی استفاده نکنید. در دوران بارداری نیز دارو منع مصرف دارد. خارش ملایم، درد و soar از عوارض جانبی دارو هستند.

تري كلرواستيك اسيد (TCA)

این داروی شیمیایی زگیل‌های تناسلی را می‌سوزاند و بر خلاف دیگر پمادها از آن می‌توان در درمان زگیل‌های نواحی داخلی هم استفاده کرد. عوارض جانبی دارو مشابه پودوفلین هستند.

سریع‌ترین راه درمان زگیل تناسلی زنان

اگر به دنبال راهی سریع برای درمان هستید، باید یکی از روش‌های موسوم به تخریبی را انتخاب کنید. در این نوع درمان‌ها، زگیل با تخریب بافت از بین برده می‌شود. چهار متد درمانی مختلف برای تخریب بافت وجود دارد که عبارتند از: کرایوتراپی، لیزر CO2، الکتروسرجری یا الکتروکوتر و جراحی. 

فریز کردن چطور زگیل تناسلی زنان را از بین می‌برد؟

در کرایوتراپی از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می‌شود. به این شکل که یک تاول دور زگیل ایجاد می‌شود. بعد همزمان با بهبود پوست، زگیل‌ها حذف می‌شوند و پوست تازه جای آنها را می‌گیرد.

ممکن است برای گرفتن نتیجه کامل نیاز به تکرار این درمان باشد. درد و آماس تنها عوارض جانبی این راه درمان هستند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص این روش درمانی و امکانات ما در رویا اسکین می‌توانید صفحه کرایوتراپی را مشاهده نمایید.

درمان زگیل تناسلی با سوزاندن، لیزر، فریز و دارو
پخش ویدیو
فیلم روشهای درمانی زگیل تناسلی

سوزاندن زگیل تناسلی زنان چگونه است؟​

در روش الکتروسرجری از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل‌ها استفاده می‌شود. پس از این درمان ممکن است مقداری درد و ورم مشاهده شود. برای اطلاعات بیشتر در خصوص این روش درمانی و امکانات ما در رویا اسکین می‌توانید صفحه الکتروسرجری را مشاهده نمایید.

زگیل تناسلی زنان با جراحی چطور درمان می‌شود؟

ممکن است لازم باشد که زگیل‌ها را به تیغ جراحی بسپارید و پزشک زگیل‌ها را با چاقوی جراحی بردارد. طبیعتا برای جراحی بی‌حسی موضعی لازم است و پس از جراحی نیز مدتی درد خواهید داشت.

لیزر CO2 چطور زگیل تناسلی زنان را از بین می‌برد؟

لیزر CO2 با استفاده از اشعه‌های نور پرانرژی متمرکز موجب رفع زگیل تناسلی می‌شود. این روش در مقایسه با دیگر روش‌ها تهاجمی‌تر است و در خصوص ضایعات گسترده‌ای استفاده می‌شود که به درمان‌های دیگر جواب نمی‌دهند. درد و احتمال ایجاد اسکار پوستی از عوارض جانبی لیزر Co2 هستند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص این روش درمانی و امکانات ما در رویا اسکین می‌توانبد صفحه لیزر CO2 را مشاهده نمایید.

پرسش‌های پرتکرار

پاسخ این سوال را از زبان دکتر رویا ساعد، متخصص پوست و زیبایی، بشنوید.

راه‌های انتقال زگیل تناسلی عبارت از سکس واژینال، رابطه جنسی مقعدی و رابطه دهانی هستند. ویروس اچ پی وی از راه تماس پوست با پوست منتقل می‌شود. استفاده از کاندوم ایمنی صد در صد ایجاد نمی کند. تنها راه اطمینان از عدم ابتلا به زگیل تناسلی و ویروس HPV خودداری از هرگونه رابطه جنسی است. احتمال ابتلا به ویروس با اجتناب از رابطه جنسی با چند نفر کاهش می یابد. همچنین بهتر است با کسی در رابطه باشید که پیش از شما شرکای جنسی کمی داشته است. واکسن زگیل تناسلی به خوبی از شما در برابر انواع خطرناک و سرطانزای ویروس حفاظت می کند. بیشترین تاثیر واکسن قبل از برقراری رابطه جنسی و در سن 9 تا 26 سال است.

پاسخ خانم دکتر رویا ساعد، متخصص پوست و زیبایی، به این سئوال را بشنوید.

درمان زگیل تناسلی با استفاده از پمادهای پدوفیلین و آلدرا، ، TCA، کرایوتراپی یا انجماد با نیتروژن مایع، الکتروسرجری یا سوزاندن، لیزر دی اکسید کربن یا لیزر Co2 امکان‌پذیر است.

در هیچ یک از روش‌های درمان زگیل تناسلی نمی‌توان گفت قطعا زگیل از بین می‌رود. در واقع عامل زگیل تناسلی که ویروس HPV است با این درمان‌ها از بین نمی‌روند و این احتمال وجود دارد که دوباره عود کند.

سئوال دیگری دارید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.​

در صورت تمایل ایمیل خود را وارد کنید تا مطالب آموزشی ما را دریافت نمایید و از جشنواره‌ها و آفرهای ما خبردار شوید.

مراجعان ما درباره‌ی رویا اسکین چه می‌گویند؟

امتیاز ما از نظر مراجعین:
4.8/5

4.8 از 5

Bijan SaedPanah در ارزیابی گوگل
Bijan SaedPanah در ارزیابی گوگل
بیشتر بخوانید
من چند یه خال گوشتی تو صورتم و یه خال کف پام داشتم که خانم دکتر تشخیص دادن مشکوکه بدخیم باشه و جراحی کردن و خالو برداشتن. برای درمان شوره سرم هم شامپوی ضدشوره سلنیوم سولفاید تجویز کردن خیلی خوب جواب داد. قبلا کتوکونازول استفاده میکردم که خوب نبود.
offofday off در ارزیابی گوگل
offofday off در ارزیابی گوگل
بیشتر بخوانید
من یک خال گوشتی روی سرم و لای موهام داشتم که خیلی اذیتم میکرد خانم دکتر خال رو برداشتن برام بدون اینکه جای خالیش روی سرم بمونه. ممنون ازشون بسیار کارشون حرفه ای بود.
offofday off در ارزیابی گوگل
offofday off در ارزیابی گوگل
بیشتر بخوانید
خانم دکتر رویا ساعد واقعا کارشون حرف نداره. برای من تزریق بوتاکس مصپورت، تزریق ‌‌ژل لب و تزریق ژل اصلاح فرم بینی و جوانسازی پوست صورت با لیزر CO2 انجام دادن که همشونعالی بودن.
قبل
بعدی

با ما تماس نگیرید!! ما با شما تماس می‌گیریم.

پس از تکمیل و ارسال فرم، یکی از پرسنل خبره ما با شما تماس خواهد گرفت.

اگر ترجیح می‌دهید خودتان با ما تماس بگیرید، از راه‌های زیر استفاده کنید.

درخواست شما با موفقیت ثبت شد.

حداکثر ظرف 24 ساعت با شما تماس گرفته خواهد شد.

موجب خوشوقتی ماست که رویا اسکین را انتخاب کرده اید.