راهنمای جامع درمان‌ زگیل تناسلی زنان در کلینیک

درمان زگیل تناسلی زنان توسط متخصص زگیل تناسلی خانم در کلینیک زگیل تناسلی رویا اسکین

چکیده‌ مطلب

زگیل‌های تناسلی برآمدگی‌هایی هستند که در سطح خارجی واژن، سطح داخلی واژن، خط باسن، دهانه رحم و اطراف مقعد در زنان و روی آلت تناسلی، بیضه و اطراف مقعد در مردان ظاهر می‌شوند. اگرچه زگیل تناسلی اغلب در بافت‌های مرطوب ناحیه واژینال و مقعد ظاهر می‌شود ولی این احتمال وجود دارد که در صورت داشتن سکس دهانی یا اورال سکس با فرد مبتلا؛ در دهان، حلق و زبان نیز بوجود بیایند. علت بوجود آمدن زگیل تناسلی ویروسی است که عامل انواع دیگر زگیل نیز هست و پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی نام دارد.
ویروس HPV بر حسب سویه‌ی آن می‌تواند عامل زگیل معمولی، زگیل تناسلی یا سرطان‌های آلت تناسلی باشد.
ویروس اچ پی وی عامل بوجود آمدن زگیل تناسلی است.

تبخال تناسلی، میلیا و اسکین تگ نیز ممکن است شبیه زگیل تناسلی به نظر برسند. اگر شک دارید که به زگیل تناسلی مبتلا شده‌اید یا بیماری دیگر با علائم مشابه؛ بهترین کار معاینه توسط دکتر متخصص زگیل تناسلی است.

عدم درمان زگیل تناسلی زنان چه خطراتی دارد؟

اجازه بدهید حرف آخر را اول بزنیم. بیشتر اوقات زگیل‌های تناسلی پس از مدتی خودبه‌خود رفع می‌شوند؛ حتی اگر اقدام درمانی خاصی انجام ندهید. پس اگر زگیل تناسلی برای شما آزاردهنده نیست می‌توانید از خیر درمان آن بگذرید.

اما این همه ماجرا نیست و شما تنها فرد ذینفع آن نیستید. زگیل تناسلی به شدت واگیردار است و این موضوع می‌تواند نگرانی شریک جنسی شما را در پی داشته باشد. ضمن آن که گاهی ناحیه تناسلی به خاطر شکل زگیلها بسیار بدنما می‌شود. زگیل‌های بزرگ‌تر ممکن است با سایش لباس یا هنگام رابطه جنسی دچار خونریزی و موجب آمیزش جنسی دردناک شوند و اختلالات جدی در زندگی زناشویی بوجود آورند. همچنین زگیل‌های تناسلی گاهی با ایجاد سوزش و خارش خیلی آزاردهنده می‌شوند.

اگر خارش، سوزش یا درد دارید یا نگران انتقال بیماری به دیگران هستید، یا شکل و ظاهر زگیل‌ها اذیت‌کننده است؛ می‌توانید از دکتر متخصص زگیل تناسلی بخواهید که آنها را از بین ببرد.

خطرات زگیل تناسلی زنان باردار برای مادر و نوزاد

یکی از دغدغه‌های اصلی زنان بویژه زنان متاهل، اثر ابتلا به زگیل تناسلی زنان بر نازایی و مشکلات وضع حمل و زایمان و احتمال انتقال زگیل به جنین یا نوزاد است.

با توجه به نابودی زگیل تناسلی توسط سیستم ایمنی بدن در بیش از 90 درصد اوقات؛ به نظر نمی‌رسد این ویروس مشکلی در بارداری ایجاد کند. در مراجع پزشکی نیز ابتلا به ویروس HPV به طور مشخص و مستقیم از علل نازایی شمرده نمی‌شود. ولی تحقیقاتی نیز وجود دارند که امکان کاهش باروری زنان و مردان مبتلا به اچ پی وی مطرح کرده‌اند. برای روشن شدن میزان تاثیر اچ‌پی‌وی بر ناباروری تحقیقات بیشتری نیاز است و اجماعی روی آن وجود ندارد.

در دوران بارداری، گاهی زگیل‌ها به اندازه‌ای بزرگ می‌شوند که دفع ادرار سخت می‌شود. زگیل‌های سطح داخلی واژن می‌توانند مانع کش آمدن بافت‌های واژن هنگام وضع حمل شوند و زایمان را سخت‌تر و دردناک‌تر کنند. زگیل‌های تناسلی بزرگ در سطح داخلی واژن یا سطح خارجی واژن ممکن است موقع باز شدن واژن در وضع حمل کش آمده و خونریزی کنند.

انتقال زگیل تناسلی از مادر به نوزاد نادر است ولی غیرممکن نیست. اگر این اتفاق رخ دهد، زگیل در راه تنفسی یا حنجره نوزاد بوجود می‌آید و می‌تواند مشکلات سلامتی مزمن در طول زندگی نوزاد مبتلا ایجاد کند.

بنابراین خیلی مهم است که زنان باردار در صورت دیدن علائم زگیل تناسلی با پزشک متخصص مشاوره کنند تا در صورت نیاز درمان لازم برای رفع زگیل تناسلی برای آنها انجام شود. گاهی به تشخیص پزشک متخصص زنان، زایمان به روش سزارین صورت می‌گیرد تا احتمال انتقال زگیل تناسلی به نوزاد حداقل شود.

زن باردار مبتلا به ویروس اچ پی وی، مانند هر فرد مبتلای دیگر در معرض زگیل تناسلی و سرطان‌های ناحیه تناسلی قرار دارد. لذا باید به طور منظم غربالگری دهانه‌ی رحم را انجام دهد تا در صورت مشاهده تغییرات غیرنرمال بافت سلولی اقدامات درمانی بیشتر صورت گیرد.

درمان قطعی زگیل تناسلی زنان چیست؟

در بخش قبل توضیح دادیم که زگیل تناسلی علامت ابتلا به ویروس HPV است. برای درمان قطعی زگیل تناسلی لازم است علت زگیل تناسلی یا همان اچ پی وی از بین برود. هنوز اثر هیچ دارو یا غیردارویی (گانودرما، قارچ جادویی، عرق نعنا، سبوس جو، نان سنگک و …) برای از بین بردن قطعی ویروس اچ پی وی به روش علمی به اثبات نرسیده است.

درمان قطعی زگیل تناسلی به معنی از بین بردن زگیل تناسلی امکان‌پذیر است. اما تمام درمان‌های دارویی و تخریبی بافت زگیل‌ها را از بین می‌برند نه ویروس اچ پی وی را.  مثل ویروس اچ پی وی و زگیل تناسلی مثل ریشه و شاخه است . تا زمانی که ریشه درخت در خاک است بریدن شاخه اثری ندارد و امکان رشد دوباره شاخه از بین نمی‌رود.

بنابراین درمان قطعی به معنای از بین رفتن همیشگی زگیل‌ها با یکبار درمان نداریم. با توجه به باقی ماندن ویروس در بدن، ممکن است سر و کله زگیل‌ها پس از مدتی دوباره پیدا شود. البته این احتمال هم وجود دارد که زگیل‌ها دیگر ظاهر نشوند.

درمان قطعی زگیل تناسلی که در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به کار برده می‌شود؛ جنبه‌ی بازاریابی دارد نه علمی. در حال حاضر هیچ اقدامی درمانی را نمی‌توان درمان قطعی زگیل تناسلی دانست.

بهترین درمان زگیل تناسلی زنان چیست؟

بهترین روش درمان زگیل تناسلی هم مثل درمان قطعی زگیل تناسلی بیشتر کاربرد بازاریابی دارد. هر راه درمانی مزایا و معایب خاص خود را دارد. هزینه‌ها، عوارض جانبی، دوره درمان، اثربخشی و محدودیت‌های آنها با هم متفاوت است.

همچنین اندازه‌ی زگیل‌ها، تعداد آنها و محل قرارگیری آنها در انتخاب بهترین درمان برای یک فرد خاص اثر می‌گذارد.

به عنوان مثال برخی از افراد مثلا زنان باردار یا افراد دارای بیماری‌های نقص ایمنی محدودیت‌هایی در انتخاب روش درمان دارند. نمی‌توان برای این افراد هر روشی را در نظر گرفت.

به علاوه در تحقیقات صورت گرفته در مقایسه‌ی درمانهای موجود، اتفاق نظری مبنی بر بهتر بودن یک روش درمانی نسبت به دیگر روش‌های درمان زگیل تناسلی دیده نمی‌شود.

تشخیص درمان مناسب یک فرد با توجه به شرایط خاص او با دکتر زگیل تناسلی است.

در کلینیک زگیل تناسلی رویا اسکین تعصبی روی استفاده از یک روش درمانی خاص برای زگیل تناسلی نداریم. رویا اسکین تجهیزات موردنیاز برای تمام روش‌های درمان زگیل تناسلی زنان را در اختیار دارد. بنابراین بهترین درمان متناسب با شرایط خاص هر فرد توسط دکتر متخصص پوست تجویز می‌شود.

بهترین دکتر برای درمان زگیل تناسلی زنان چه متخصصی است؟

متخصص پوست، متخصص زنان و متخصص ارولوژی از جمله تخصص‌هایی هستند که اقدام به درمان زگیل تناسلی زنان می‌کنند. البته ممکن است سایر متخصصان و غیرمتخصصان و حتی غیرپزشکان درمان را انجام دهند. ولی این سه تخصص معمولا بیشتر به درمان و رفع زگیل تناسلی می‌پردازند.
اما کدام یک واقعا بهترین دکتر زگیل تناسلی زنان هستند؟
ما عبارت  “which doctor to consult for genital warts?” را سرچ کردیم. یعنی برای “زگیل تناسلی با چه دکتری مشاوره کنم؟“. همچنین عبارت “best doctor for genital warts” یعنی “بهترین دکتر زگیل تناسلی کیست؟”. جواب منتخب گوگل را می‌توانید در زیر مشاهده کنید.

دکتر متخصص پوست از نظر گوگل بهترین جواب برای سوال فوق است.

متخصص پوست و متخصص زنان به ترتیب بهترین متخصص برای تشخیص و درمان زگیل تناسلی زنان هستند. متخصص پوست به دلیل این که زگیل تناسلی یک عارضه‌ی پوستی است و متخصص زنان به دلیل مسائل مربوط به بارداری و زایمان به شمار می‌آید.

متخصص پوست برای تشخیص و درمان زگیل‌های بیرونی و بدنمای ظاهری گزینه‌ی بهتری است. متخصص زنان نیز برای انجام تست پاپ اسمیر و کولوپوسکوپی و تشخیص تغییرات خطرناک در صورت ابتلا به انواع خطرناک ویروس اچ پی وی گزینه مناسبی است.

نکته‌ی مهم بعدی راحت‌تر بودن خانم‌ها در بیان مطالب جنسی و زناشویی و معاینه‌ی ناحیه تناسلی توسط پزشک متخصص زگیل تناسلی خانم است.

درمان زگیل تناسلی به یکی از روش‌های لیزر، فریز، جراحی یا سوزاندن هم نیازمند دیدن و انجام جراحی در ناحیه تناسلی است. لذا در مرحله‌ی درمان نیز بسیاری از خانم‌ها تمایل انجام این کار توسط دکتر زگیل تناسلی مرد ندارند و دکتر زگیل تناسلی زن را ترجیح می‌دهند.

بهترین دکتر برای درمان زگیل تناسلی زنان، دکتر متخصص پوست خانم است. هم به این دلیل که این بیماری مرتبط با دانش تخصصی اوست و هم به دلیل خانم بودن مراجعین خانم احساس راحتی و حس اعتماد بیشتری دارند.

در کلینیک زگیل تناسلی رویا اسکین علاوه بر آن که درمان زگیل تناسلی بانوان منحصرا توسط متخصص پوست خانم صورت می‌پذیرد؛ در صورت لزوم از دانش متخصص زنان همکار کلینیک نیز استفاده می‌شود.

بهترین پماد برای درمان زگیل تناسلی زنان کدام است؟

چندین پماد برای برای درمان زگیل تناسلی استفاده می‌شوند. البته توجه داشته باشید که درمان دارویی  ممکن است جواب ندهد و در نهایت روش‌های دیگری مثل فریز کردن یا لیزر استفاده شود. از دیگر محلول‌ها و پمادهای ضدزگیل موجود در بازار استفاده نکنید. آنها برای استفاده در ناحیه تناسلی مناسب نیستند. ضمنا هرگز دارویی را بدونن تجویز یک دکتر زگیل تناسلی خوب استفاده نکنید.

کرم آلدرا، زیکلارا (ایمی کیمود)

پماد آلدرا، زیکلارا (ایمی کیمود) موجب تقویت سیستم ایمنی شما را برای مبارزه با ویروس HPV می‌شود. هنگامی که این پماد روی پوستتان قرار دارد، از آمیزش جنسی خودداری کنید. پماد ایمی کیمود می‌تواند اثر پیشگیری کاندوم را کاهش دهد و در شریک جنسی شما حساسیت پوستی ایجاد کند. یکی از عوارض جانبی آلدرا قرمزی پوست است. تاول، بدن‌درد، کهیر و خستگی از دیگر عوارض پماد آلدرا هستند.

پماد سینکاتچینز

پماد سینکاتچیز برای درمان زگیل‌های تناسلی زنان در نواحی خارجی بیکینی و اطراف مقعد استفاده می‌شود. عوارض سینکاتچیز شامل قرمزی پوست، خارش، سوزش و درد ملایم هستند.

پماد پودوفیلین و پدوفیلاکس

پماد پودوفلین یک رزین گیاهی است که تخریب بافت زگیل‌های تناسلی زنان آنها را از بین می‌برد. پماد پدوفلین توسط دکتر زگیل تناسلی در نواحی موردنیاز مالیده می‌شود. پدوفیلاکس محتویات مشابهی دارد ولی شما خودتان در منزل از آن استفاده می‌کنید. هرگز از این پماد برای درمان زگیل‌های تناسلی نواحی داخلی استفاده نکنید. در دوران بارداری نیز دارو منع مصرف دارد. خارش ملایم و درد از عوارض جانبی پودوفلین هستند.

تري كلرواستيك اسيد (TCA)

تری کلرواستیک اسید (TCA) با سوزاندن زگیل‌های تناسلی آنها را از بین می‌برد. برخلاف پمادهای آلدرا، سینکاتچینز، پودوفیلین؛ از TCA می‌توان در درمان زگیل‌های تناسلی زنان در قسمتهای داخلی ژنیتال و مقعد هم استفاده کرد. عوارض محلول TCA مشابه پماد پودوفلین است. سوزاندن زگیل تناسلی زنان با استفاده از اسید تری کلرواستیک حتما باید توسط متخصص زگیل تناسلی انجام شود و خوددرمانی با TCA می‌تواند عوارض جدی داشته باشد.
از خود درمانی بپرهیزید و حتما برای تشخیص درست زگیل تناسلی و تجویز دارو یا روش درمانی مناسب با دکتر زگیل تناسلی خوب و با تجربه مشاوره نمایید.

سریع‌ترین راه درمان زگیل تناسلی زنان کدام است؟

اگر به دنبال درمان سریع زگیل تناسلی هستید، باید یکی از روش‌های موسوم به درمان‌های تخریبی را انتخاب کنید. در این نوع درمان‌ها، زگیل تناسلی با تخریب بافت از بین برده می‌شود. چهار روش درمانی مختلف برای تخریب بافت وجود دارد که عبارتند از: کرایوتراپی، لیزر CO2، الکتروسرجری یا الکتروکوتر و جراحی.

از بین بردن زگیل تناسلی زنان با فریز کردن (کرایوتراپی)

در کرایوتراپی زگیل تناسلی، دکتر زگیل تناسلی از نیتروژن مایع برای فریز کردن زگیل استفاده می‌کند. پس از کرایوتراپی، یک تاول دور زگیل تناسلی ایجاد می‌شود. همزمان با بهبود پوست، زگیل‌ها حذف می‌شوند و پوست تازه جای آنها را می‌گیرد. ممکن است برای گرفتن نتیجه کامل، چند بار کرایوتراپی نیاز باشد. تنها عوارض جانبی کرایوتراپی درد و آماس هستند.
فیلم روشهای درمانی زگیل تناسلی

سوزاندن زگیل تناسلی زنان الکتروسرجری

در روش الکتروسرجری، متخصص زگیل تناسلی از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل‌ها استفاده می‌کند. عوارض الکتروسرجری در درمان زگیل تناسلی زنان عبارتند از مقداری درد و ورم در ناحیه‌ی تحت درمان.

برداشتن زگیل تناسلی زنان جراحی

گاهی ممکن است لازم باشد که زگیل‌های تناسلی را به تیغ جراحی پزشک متخصص زگیل تناسلی بسپارید و زگیل‌ها با چاقوی جراحی برداشته شوند. طبیعتا برای جراحی بی‌حسی موضعی لازم است و پس از جراحی نیز مدتی درد خواهید داشت.

درمان زگیل تناسلی زنان با لیزر CO2

لیزر CO2 ، یکی از انواع لیزری است که برای لیزر زگیل تناسلی مورداستفاده قرار می‌گیرد. در یک جلسه لیزر سی او تو، دکتر زگیل تناسلی با استفاده از اشعه‌های نور پرانرژی متمرکز؛ بافت زگیل تناسلی را از بین می‌برد. لیزر زگیل تناسلی زنان، در مقایسه با درمانهای تهاجمی‌تر است و در خصوص ضایعات گسترده‌ای استفاده می‌شود که به دیگر درمان‌ها جواب نمی‌دهند. درد و احتمال ایجاد اسکار پوستی از عوارض درمان زگیل تناسلی با لیزر Co2 هستند. عوارض لیزر زگیل تناسلی را می‌توان با رعایت مراقبتهای بعد از لیزر به حداقل رساند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص لیزر سی او دو و امکانات ما در کلینیک تخصصی پوست و موی رویا اسکین، صفحه لیزر CO2 را ببینید.

پرسش‌های پرتکرار درباره درمان زگیل تناسلی زنان

در کرایوتراپی از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می‌شود. به این شکل که یک تاول دور زگیل ایجاد می‌شود. بعد همزمان با بهبود پوست، زگیل‌ها حذف می‌شوند و پوست تازه جای آنها را می‌گیرد. ممکن است برای گرفتن نتیجه کامل نیاز به تکرار این درمان باشد. درد و آماس تنها عوارض جانبی این راه درمان هستند.

درمان زگیل تناسلی با استفاده از پمادهای پدوفیلین و آلدرا، ، TCA، کرایوتراپی یا انجماد با نیتروژن مایع، الکتروسرجری یا سوزاندن، لیزر دی اکسید کربن یا لیزر Co2 امکان‌پذیر است.

در هیچ یک از روش‌های درمان زگیل تناسلی نمی‌توان گفت قطعا زگیل از بین می‌رود. در واقع عامل زگیل تناسلی که ویروس HPV است با این درمان‌ها از بین نمی‌روند و این احتمال وجود دارد که دوباره عود کند.

لیزر CO2 با استفاده از اشعه‌های نور پرانرژی متمرکز موجب رفع زگیل تناسلی می‌شود. این روش در مقایسه با دیگر روش‌ها تهاجمی‌تر است و در خصوص ضایعات گسترده‌ای استفاده می‌شود که به درمان‌های دیگر جواب نمی‌دهند. درد و احتمال ایجاد اسکار پوستی از عوارض جانبی لیزر Co2 هستند.

متخصص پوست بر طبق نظر انجمن متخصصان پوست آمریکا واجد صلاحیت‌ترین پزشک برای درمان بیماری زگیل تناسلی است. متخصص زنان و متخصص اورولوژی دیگر تخصص‌های مرتبط در درمان زگیل تناسلی هستند.

تشخیص نوع HPV چندان کمکی به شما نمی‌کند. چون تنها علامت خیلی واضح ابتلا به اچ پی وی، زگیل تناسلی است. آن هم اگرچه ظاهری ناخوشایند دارد، خوشبختانه خطر زیادی برای سلامتی ندارد. ضمن آن که امکان درمان زگیل تناسلی به روش‌های دارویی و تخریبی وجود دارد.

متاسفانه انواع خطرناک اچ پی وی علائم آشکاری ندارند. آنچه مهم است آگاهی به موقع از خطر ابتلا به سرطان دهانه‌ی رحم در زنان است که با انجام منظم و مستمر تست پاپ اسمیر ممکن است. اطلاع زودهنگام از بدخیم شدن سلول‌های دهانه‌ی رحم می‌تواند احتمال درمان موفق سرطان را تا حد زیادی افزایش دهد.

ویروس HPV که عامل زگیل تناسلی هم هست می‌تواند سبب ابتلا به برخی سرطان‌ها بویژه سرطان دهانه‌ی رحم در خانم‌ها شود. ولیکن این ویروس بیش از 200 نوع دارد که تعداد کمی از آنها سرطان‌زا هستند. در واقع اگر شما مبتلا به زگیل تناسلی قابل رویت شده‌اید به احتمال بیش از 90 درصد به انواع کم‌خطر این ویروس مبتلا هستید.

تیپ 16 و تیپ 18 ویروس اچ پی وی به دلیل نقشی که در ایجاد سرطان دهانه‌ی رحم در زنان دارند، به عنوان خطرناک‌ترین نوع HPV طبقه‌بندی می‌شوند.

ویروس HPV درمان خاصی ندارد و معمولا از طریق سیستم ایمنی بدن از بین می‌رود. درمان‌های مرتبط نیز در قالب تقویت سیستم ایمنی انجام می‌شود. درمان زگیل تناسلی به معنای درمان اچ‌پی‌وی نیست. بلکه علائم ابتلا را از بین می‌برد.

سئوال دیگری دارید؟

فهرست منابع

دیدگاه مراجعان رویا اسکین

google-logo
امتیاز ما از نظر مراجعین:
4.9/5

4.9 از 5

Bijan SaedPanah در ارزیابی گوگل
Bijan SaedPanah در ارزیابی گوگل
ادامه مطلب
من چند یه خال گوشتی تو صورتم و یه خال کف پام داشتم که خانم دکتر تشخیص دادن مشکوکه بدخیم باشه و جراحی کردن و خالو برداشتن. برای درمان شوره سرم هم شامپوی ضدشوره سلنیوم سولفاید تجویز کردن خیلی خوب جواب داد. قبلا کتوکونازول استفاده میکردم که خوب نبود.
offofday off در ارزیابی گوگل
offofday off در ارزیابی گوگل
ادامه مطلب
من یک خال گوشتی روی سرم و لای موهام داشتم که خیلی اذیتم میکرد خانم دکتر خال رو برداشتن برام بدون اینکه جای خالیش روی سرم بمونه. ممنون ازشون بسیار کارشون حرفه ای بود.
offofday off در ارزیابی گوگل
offofday off در ارزیابی گوگل
ادامه مطلب
خانم دکتر رویا ساعد واقعا کارشون حرف نداره. برای من تزریق بوتاکس مصپورت، تزریق ‌‌ژل لب و تزریق ژل اصلاح فرم بینی و جوانسازی پوست صورت با لیزر CO2 انجام دادن که همشونعالی بودن
Zohre Hasanpour در ارزیابی گوگل
Zohre Hasanpour در ارزیابی گوگل
ادامه مطلب
من ژل چونه زدم واقعا راضی هستم ،دکتر فوق العاده هستن ،برخورد پرسنل عالی ،محیط تمیز و بهداشتی

با ما تماس نگیرید!! ما با شما تماس می‌گیریم.

پس از تکمیل و ارسال فرم، یکی از پرسنل خبره ما با شما تماس خواهد گرفت.

اگر ترجیح می‌دهید خودتان با ما تماس بگیرید، از راه‌های زیر استفاده کنید.

درخواست شما با موفقیت ثبت شد.

حداکثر ظرف 24 ساعت با شما تماس گرفته خواهد شد.

موجب خوشوقتی ماست که رویا اسکین را انتخاب کرده اید.

آزمون سنجش آگاهی درباره پوست، مو، زیبایی و جوانسازی
برای سنجش اطلاعاتتان درباره اچ پی وی و زگیل تناسلی پیشنهاد می‌کنیم در آزمون ارزیابی سطح اطلاعات عمومی شرکت کنید.